Całoroczny dom działkowy

Budynek zrealizowano jako konstrukcję drewnianą szkieletową, ocieploną 24 cm wełny celulozowej. Pierwotnie był zaprojektowany jako dom ocieplony kostką słomy. Jest rozwinięciem rozwiązań zastosowanych w budynku ze słomy i gliny, opisanym jako drugi przykład w artykule o projektowanych w pracowni budynkach pasywnych.

Ten całoroczny dom działkowy został wybudowany na skraju  lasu , nieopodal jeziora. Powstał w ciągu jednego sezonu budowlanego. Architektura nawiązuje do polskich hałup z rejonu wschodnch Mazur. Budynek na jesień życia, miał być szybki w realizacji, ekonomiczny w utrzymaniu - ale przede wszystkim zdrowy - z oddychającymi ścianami, z materiałów naturalnych. W realizacji udało się uniknąć styropianu,  PVC, folii polietylenowych.

 

Konstrukcja drewniana, szkieletowa, posadowiona na żelbetowych słupach fundamentowych.

Powietrze otacza budynek z każdej strony. Takie rozwiązanie zapewnia możliwość dobrej wentylacji materiałów izolacji cieplnej. Nie ma mozliwości podciągania wody z gruntu.

Wiatroizolacja, a potem poszycie z drewnianych desek.

Na dachu poszycie z wióra osikowego. Strych zaprojektowaliśmy jako nieużytkowy.  Jest dobrze wentylowana strefą, gdzie rozłożona na stropie izolacja z wełny celulozowej oddaje nadmiar wilgoci.

Budynek ocieplono wełną celulozową. W komory ścian , podłogi i stropu, wdmuchnięto warstwę wełny grubości 24 cm. Wokół wnętrza zaprojektowano i wybudowano przegrody o współczynniku przenikania ciepła  λ =15 W/(m²K).

Budynek posiada ogrzewanie hybrydowe- kominkiem z płaszczem wodnym- wspomaganym ogrzewaniem elektrycznym. Powierzchnia użytkowa budynku to 52 m2 . W planie budynku znalazły się  salono- kuchnia o powierzchni 24 m2 , dwie sypialnie, przedpokój, łazienka i spiżarnia. Zadaszony taras jest skierowany na południe i ma powietrzchnie 18 m2 .

Ocieplenie z wełny celulozowej sprawdza się doskonale zarówno w czasie upalnego lata, jak i sezonu zimowego. Dzięki dużej gęstości wełna celiulozowa, akumuluje ciepło. Dodatkowo znakomicie tłumi dzwięki. Atmosfera wenątrz jest bardzo stabilna i cechuje ją duża bezwładność cieplna. Wełna celulozowa absobuje wilgotność powyżej 65 %, i oddaje ją do otoczenia w sytuajach spaku wigotności- tak, że nie spada ona wewnątrz ponizej 40%. To idelane warunki dla zdrowego odpoczynku. 

Budynek został wybudowany przez firmę "DREW-DOM" Grzegorza Kołeckiego +48501346479 drewnodom.marzecice@tlen.pl

a ocieplony wełną celulozową przez http://dmuchamy.com.pl/

krycie wórem http://epd-krzys.pl/

okna drewniane wykonano w stolarni ś.p. Ryszarda Kusiaka , obecnie http://sergiotavolini.pl/

 

Zimą 2019 roku budynek prezentował się tak: