Schody zabiegowe w rezydencjach

Sercem współczesnych i historycznych rezydencji i pałaców jest hol wejściowy z  reprezentacyjnymi schodami. Żelbet i komputery, dały niezwykłe możliwości wykonania schodów, które można prawie dowolnie kształtować. W wykonawstwie jest to jednak nadal budowa bardzo dokładnej formy, opartej na wiedzy i umiejętności doświadczonego cieśli.

Aby osiągnąć taki efekt , konieczny jest bardzo precyzyjny projekt. Dla wykonawców trzeba wykonać projekt szalunków, który uwzględnia położenie istotnych punktów szalunku w przestrzeni.

Zaczynamy od rozrysowania schodów na poziomej płaszczyźnie. Następnie z projektu możemy określić wysokość podparcia każdego stopnia. W tym wypadku każdy stopień był podparty w czterech punktach-, które określały dokładny przebieg krzywizny spodu schodów.

Wszystkie elementy szalunku muszą wytrzymać ciśniene i ciężar betonu podczas wylewania.Dlatego też przekroje drewna konstrukcyjnego użytego w tych szalunkach są tak duże. Słupy szalunku muszą być dobrze stężone, sztywne, aby podczas wylewania nie natąpiły żadne przesunięcia.

 

 

Dużo uwagi trzeba poświęcić ścianom pionowym szalunku. Ściany spocznika na tym szalunku zostały wyparte co 10-15 cm trójkątami ze sklejki szalunkowej. Oparte na płycie szalunku poziomego. Sciany szalunku zostały wykonane z dwóch warstw sklejki wodoodpornej gr 1,25 cm. To daje gwarancje, że podczas wylewania szalunek nie przesunie się. Dokładność i stabilność formy zaowocuje podczas wykończenia schodów.

Bardzo istotne jest przemyślenie organizacji pracy podczas wylewania betonu. Każdy członek ekipy musi znać swoją rolę i zadania podczas wylewania. Ekipa budowlana musi przed przyjazdem betonu mieć zapewnione działające i bezpieczne narzędzia do ściągania, zagęszczania i zacierania betonu.

Po wylaniu betonu trzeba zadbać o jego pielęgnacje- zapewnić żeby beton w zimie nie zamarzł, a w lecie zbyt szybko nie wysechł.