ceny projektów
Podaję przykładową wycenę dla projektu budynku jednorodzinnego o powierzchni użytkowej 100 m² indywidualnego projektu budowlanego. Szacunkową wycenę budynków jednorodzinnych o powierzchni użytkowej większej i mniejszej, można dokonać przez analogię do poniższej.
Z zasadami wyceny Stowarzyszenia Architektów Polskich, mogą Państwo zaznajomić się na stronie Stowarzyszenia Architektów Polskich
A oto przykładowa wycena projektu budowlanego budynku jednorodzinnego,
o powierzchni użytkowej 100 m², do uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia.
Za podstawę wyceny przyjęto spodziewany koszt inwestycji.
Powierzchnia użytkowa budynku 100 m².
Średnia cena wybudowania 1 m2 powierzchni użytkowej według cen wycena według wartości kosztorysowej inwestycji -IV kwartale 2021 wykonanych budynków firmy SEKOCENBUD , wynosił dla budynków jednorodzinnych, nie podpiwniczonych, w technologii murowanej, piętrowych, energooszczędnych NF 20 do15 : 6680 PLN / m² powierzchni użytkowej netto. Składnikami ceny jest cena wykonania konstrukcji budynku oceniana przez WKI Sekocenbud na 3420 PLN/ m² p. u. i wykonanie wszystkich koniecznych do funkcjonowania budynku instalacji na poziomie 2920 PLN/ m² p. u.
Przyjmujemy koszt inwestycji netto - 100 m² x 6 680 PLN = 668 000 PLN.
Koszt projektu budowlanego do zgłoszenia lub pozwolenia na budowę = 3,5 % kosztu inwestycji:
668000 zł x 3,5 % = 23380 PLN netto.
Cena obejmuje wszystkie projekty niezbędne do uzyskania zgody na zgłoszenie lub pozwolenia na budowę.W rozumieniu obowiązujęcego w momencie pisania tego tekstu (16 lutego 2022) Prawa:
Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego Cena zawiera projekt planu zagospodarowania działki. Cena nie obejmuje ceny uzgodnień, badań gruntowych, projektu zjazdu na drogę publiczną, mapy do celów projektowych, kosztorysów, projektów przyłączy.
W skład naszej usługi wchodzi:
- praca nad koncepcją do uzyskania pełnej satysfakcji klienta
- projekt architektury i konstrukcji budynku w zakresie niezbędnym do uzyskania pozwolenia na budowę
- świadectwo energetyczne obiektu
- projekty instalacji w zakresie schematów wymaganych do pozwolenia na budowę, stopień szczegółowości schematów pozwala doświadczonym instalatorom wykonać instalacje na ich podstawie.
- projekt szamba szczelnego, lub oczyszczalni ścieków Ekopan 2, jeśli nie ma możliwości podłączenia budynku do kanalizacji ogólnospławnej
- w cenie dokumentacji jest plan zagospodarowania działki, projekt ogrodzenia i bramy wjazdowej , projekt elementów małej architektury.
- wykaz podstawowych materiałów budowlanych do realizacji budynku
- uproszczony kosztorys do uzyskania kredytu bankowego
- wizualizacje budynku przy każdej koncepcji
Ceny netto- należy doliczyć + VAT 23%.
Koszty nadzoru budowlanego autorskiego1000 PLN za pobyt na budowie z dojazdem własnym w zakresie do 50 km od siedziby firmy.
Firma jest płatnikiem VAT i za wykonane usługi wystawia faktury .
Koszty wybudowania stajni według WKI - wartość kosztorysowa inwestycji -4 kwartał 2021 :
stajnia dla 27 koni, z wentylacją grawitacyjną, zawierająca boksy i magazyny paszy, 27 boksów po 12 m², korytarze szerokości 4 m, instalacje wody, kanalizacji, oświetleniowa , wentylacji podstawowej, razem 690 m² powierzchni użytkowej:
przyjęto koszty średnie
koszt wybudowania konstrukcji 2250PLN/1m² powierzchni użytkowej- cena netto
instalacje 510 PLN / 1m² powierzchni użytkowej- cena netto
Według WKI średni koszt budowy stajni dla 27 koni wyniósł w 4 kwartale 2021 roku
1 904 400 PLN brutto.
Inne metody wyceny projektu indywidualnego:
Wycena na podstawie zasad Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
publikowanych w tym dokumencie. Bazuje ona na stawce zaprojektowania 1 m2 powierzchni użytkowej
pomnożonej przez wielkość tej powierzchni . Dla budynków jednorodzinnych przyjęto tu stawkę 161-282,08 PLN za zaprojektowanie 1 m 2 powierzchni wewnętrznej budynku jednorodzinnego.
Podane powyżej sposoby wyceny , poziom cen , są wyrazem poglądów architekta Jacka Kluszewskiego na te sprawy i nie mogą być podstawą dla żadnych działań prawnych , w szczególności zawierania umów i interpretowania ich zapisów. Tekst jest aktualizowany, ale nie zawsze nadąża za zwyżką cen i zmieniajacym się prawem budowlanym.