Ciepłe posadowienie domu pasywnego-na szkle piankowym

Artykuł pokazuje jak rozwiązujemy ocieplenie budynku , w miejscach mocno zagrożonych występowaniem mostków cieplnych.

Jest to nawiązanie do artykułu "Jak i gdzie ucieka ciepło z budynku" , w którym wskazywałem na występowanie mostków cieplnych w budynkach realizowanych według projektów  gotowych.

Zasadą naszych projektów indywidualnych jest obwodowe zamykanie izolacji cieplnej. Oznacza to, że szukamy skutecznych sposobów szczelnego łączenia ze sobą izolacji pod podłogą parteru, z izolacją ścian zewnątrznych, i izolacji ścian zewnętrznych z izolacją stropodachu. W ścianach zewnętrznych stolarka jest montowana w warstwie ocieplenia.

W tym artykule pokazuje najskuteczniejszą metodę odcięcia budynku od gruntu izolacją cieplną i przeciw-wodną. Jest nią posadowienie budynku na płycie żelbetowej, pod którą jest warstwa szkła piankowego.

Co to jest szkło piankowe najlepiej przeczytać u jednego z producentów , firmy Hoger.

W skrócie to żwir ze szkła do którego wprowdzono bąbelki gazu. Materiał jest nie nasiąkliwy, odporny na kwasy i zasady, owady, gryzonie , ogień,wodę, a przy tym odporny na ściskanie w zakresie wystarczającym aby znieść ciężar 2-3 piętrowego budynku.Zagęszczona warstwa gr. 45 cm posiada współczynnik przenikania ciepła U obliczeniowo 0,099 W/m²K, zaś po uwzględnieniu poprawki obliczeniowej na mostki cieplne i błędy wykonawcze, U wynosi dla tych płyt 0,11 W/m²K .

Z początkiem kwietnia ruszyła realizacja dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych posadowionych na płytach , pod którymi zagęszczono warstwę 45 cm granulatu szkła piankowego. Poniżej parę zdjęć z realizacji.

Początek to zdjęcie humusu i wykop . Potem rozkłożono instalacje, które zaprojektowano pod płytą - kanalizacje i przepusty dla instalacji elektrycznej, gruntowego wymiennika ciepła i wody.

Instalacje zasypano piaskiem , zagęszczono go i położono fizelinę . Zastosowano szalunek z płyt polistyrenu ekstrudowanego (XPS), który bedzie stanowił jednoczesnie ocieplenie boków płyty fundamentowej.

Warstwa szkła piankowego została zagęszczona.

Nastepnie położono folię budowlana pod płytę fundamentową żelbetową.

Po przygotowaniu zbrojeń płyty w obu budynkach zostały zalane betonem.Beton z dodatkiem włókien rozproszonych Dramix- dlatego widoczne zbrojenie jest tylko dozbrojeniem płyty.

Wykonanie podłoża i płyt zajęło miesiąc czasu. Przy lepszej organizacji dostaw , można czas wykonania skrócić do 3 tygodni. Dopisywała pogoda, co z kolei nie opóźniło budowy.

Całkowity koszt wykonania płyt ( materiał , robocizna, transport) wyniósł według inwestora:

355,12 zł netto/m² + 8 % VAT

Fotoreportaż z każdej fazy budowy w albumie "Budowa dwóch budynków pasywnych na Białołęce"

Zdjęcia wykonał Inwestor. Bardzo dziękuję za udostępnienie.