Ciepłe posadowienie domu pasywnego-płyta na szkle piankowym
Artykuł pokazuje jak rozwiązujemy ocieplenie budynku , w miejscach mocno zagrożonych występowaniem mostków cieplnych.
Jest to nawiązanie do artykułu "Jak i gdzie ucieka ciepło z budynku" , w którym wskazywałem na występowanie mostków cieplnych w budynkach realizowanych według projektów gotowych.
Zasadą naszych projektów indywidualnych jest obwodowe zamykanie izolacji cieplnej. Oznacza to, że szukamy skutecznych sposobów szczelnego łączenia ze sobą izolacji pod podłogą parteru, z izolacją ścian zewnątrznych, i izolacji ścian zewnętrznych z izolacją stropodachu. W ścianach zewnętrznych stolarka jest montowana w warstwie ocieplenia.
W tym artykule pokazuje najskuteczniejszą metodę odcięcia budynku od gruntu izolacją cieplną i przeciw-wodną. Jest nią posadowienie budynku na płycie żelbetowej, pod którą jest warstwa szkła piankowego.
Co to jest szkło piankowe najlepiej przeczytać u jednego z producentów , firmy Hoger.
W skrócie to żwir ze szkła do którego wprowdzono bąbelki gazu. Materiał jest nie nasiąkliwy, odporny na kwasy i zasady, owady, gryzonie , ogień,wodę, a przy tym odporny na ściskanie w zakresie wystarczającym aby znieść ciężar 2-3 piętrowego budynku.Zagęszczona warstwa gr. 45 cm posiada współczynnik przenikania ciepła U obliczeniowo 0,15 W/m²K, zaś po uwzględnieniu poprawki obliczeniowej na mostki cieplne i błędy wykonawcze, U wynosi dla tych płyt 0,17 W/m²K .
więcej na stronie producenta szkła piankowego Hoger