Badania termowizyjne budynku pasywnego
Badania przeprowadzono 24 stycznia 2014 roku przy temperaturze zewnętrznej - 15 stopni C i temperaturze we wnętrzu budynku +17 stopni C. Miały na celu sprawdzenie jakości wykonania robót i prawidłowość rozwiązania nowatorskich detali budowlanych . Przy projektowaniu domu pasywnego w standardzie NF 15 podstawowym problemem jest rozwiązanie przegrody zewnętrznej, która jak kołdra powinna być ciepła i szczelnie otulać całą kubaturę budynku. Na przegrodę zewnętrzną składają się podłogi na gruncie, ściana zewnętrzna z oknami i drzwiami, stropodach . Ściany zewnętrzne budynku wykonano z Porotherm 25 DRYFIX grubości 25cm . Niektóre ściany parteru dodatkowo obmurowno warstwą cegły klinkierowej 12cm.W badanym budynku zastosowano ocieplenie ze styropianu Thermonium Plus fasada grubości 25 cm na ścianach zewnętrznych i TERMONIUM dach-podłoga grubości 25 cm w podłodze na gruncie i ociepleniu stropodachu. Styropian był klejony do konstrukcji i uszczelniany na stykach płyt styropianowych pianą poliuretanową. Problemem projektowym jaki rozwiązałem w tym budynku w sposób nowatorski było zminimalizowanie mostków cieplnych na stykach:
- ocieplenia podłogi na gruncie i ściany,
- montażu okien i drzwi w warstwie ocieplenia
- ocieplenia ściany zewnętrznej i stropodachu
ad 1. Aby zminimalizować mostek cieplny pomiędzy podłogą na gruncie i ścianą zewnętrzną , zastosowano dodatkową belkę podwalinową pod ścianę zewnętrzną. Okienka pod ścianą zewnętrzną, posłużyły przepuszczeniu ocieplenia podłogi do ocieplenia ściany zewnętrznej. Zdjęcia poniżej pokazują ścianę podczas budowy z belką podwalinową, ścianę wykończoną i zdjęcie z kamery termowizyjnej. Zastosowane rozwiazanie na tyle ograniczyło ucieczkę ciepla z wnętrza budynku , że jak pokazuje zdjęcie termowizyjne ściana zewnętrzna ma temperaturę otoczenia - 17 stopni C, a grunt wokół budynku jest cieplejszy od ściany i wykazuje ciepłotę -10,6 stopnia C. Na zdjęciu nie widać ucieczki ciepła w miejscu żelbetowej podwaliny i żelbetowych słupków na których jest posadowiona, wobec czego uznaje rozwiązanie za godne polecenia.
Poniżej schemat ocieplenia cokołu stosowany dotychczas i rozwiązanie jakie zostało zastosowane na budowie budynku pasywnego:
Dla porównania zrobiliśmy zdjęcia temowizyjne sąsiednich budynków mieszkalnych, w których zastosowano tylko docieplenie zewnętrzne ze styropianu:
Tu cokół wokół budynku wygląda jak grzejnik o temperaturze 7 stopni wyższej od temperatury powietrza w dniu badania.
Ad. 2 Montaż wielkowymiarowych okien i drzwi balkonowych w warstwie ocieplenia nie doczekał się rozwiązań systemowych. Okna przeznaczone do domów pasywnych , o kompletach trój szybowych i pogrubionych ramach są dwukrotnie cięższe od drzwi balkonowych stosowanych dotychczas. Osadzenie takiego cięzaru w warstwie ocieplenia, czyli w styropianie wymagało indywidualnego projektu. Zaprojektowałem w tym wypadku wsporniki z blachy stalowej ocynkowanej, kotwione do ściany fundamentowej i płyty betonowej podłogi. Na wspornikach spoczywa drewniana podwalina w formie belek drewnianych na których spoczęły drzwi balkonowe. Na zdjęciach poniżej wspornik zaprojektowany przeze mnie, montowany do konstrukcji budynku.
Poniżej zamontowane drzwi balkonowe i badanie termowizyjne. Badania z zewnatrz pokazują temperaturę cokołu równą temperaturze otaczajacego gruntu i śniegu. Miejscem wyraźnie cieplejszym są ramy okna dreniano aluminiowego. Badanie nie pokazuje miejsc stalowych wsporników , szczelnie otulonych ociepleniem. Wnioskuje zbadania że montaż okien i drzwi w warstwie ocieplenia, w istotny sposób redukuje mostki cieplne. Zaprojektowany przeze mnie sposób montazy okien o dużej masie , też zdaje egzamin.
Zastosowano drzwi balkonowe iokna, bedące wyrobem Sokółki S.A. ELITE 92 ALU. Są to okna o ramach z drewna sosnowego, klejonych z trzech warstw, szklone kompletami dwu komorowymi , z osłoną zewnetrzna z blachy aluminiowej malowanej proszkowo. Okna mają charakterystykę cieplną jedną z najlepszych na rynku polskim. rozwiązania mechaniczne- czyli sposób otwierania, trwałość konstrukcji oceniam bardzo dobrze. Stosowane od lat w Skandynawii rozwiązanie osłony aluminiowej okien drewnianych od zewnątrz, wydłuża trwałość ramy drewnianej, która skutecznie jest chroniona przed bezpośrednim działaniem opadów atmosferycznych.
Ad. 3 Badanie ściany szczytowej budynku pokazuje że przyjete rozwiązanie ocieplenia budynku zostało zrobione prawidłowo, bo nie wykazuje żadnych cieplejszych miejsc na ścianie budynku. Wyraźnym miejscem cieplejszym są ramy okna i górny styk framugi okna i ramy . Okna wymagają regulacji lub sprawdzenia uszczelek. Jeśli jednak wierzyć zapisom kamery termowizyjnejto te najbardziej ciepłe miejsca mają -10 stopni C, przy temperaturze powietrza -15 stopni C
Największe zaskoczeie przy badaniach termowizyjnych , tego budynku, który był projektowany w standardzie NF15, przeżyłem oglądając od wewnątrz puszki puszki pod gniazda elektryczne.Puszki zostały wykonane w ścianie z pustaka ceramicznego, ocieplonego zewnętrznie styropianem.
Bloki pustaka były łaczone na pianę, w zwiazku z tym spodziewałem się ze ściana jest szczelna. Tymczasem wiertnica naruuszyła strukturę pustaka i z puszki wiało zimne powietrze. Wnioskuję, że przy murowaniu ścian zewnetrznych z pustaków trzeba zwrócić szczególna uwagę na zamykanie otworów zaprawą czy pianą . Skutecznym sposobem na nie przemarzanie ścian zewnętrznych przez puszki elektryczne, może być unikanie projektowania puszek elektrycznych na ścianie zewnętrznej.
Pomiarów kamerą termowizyjną dokonano dzięki uprzejmości Grzegorza Kowalskiego z firmy: Wentylacje Kowalski. Wkrótce koniec zimy i bedziemy śledzili koszty dogrzewania budynku w okresie zimowym.
architekt Jacek Kluszewski
członek Mazowieckiej Izby Architektonicznej MA-1100