projekty / Stajnie, ośrodki jeździeckie / Stajnie i lonżowniki / Stajnia od KonBox
Czy stajnia tymczasowa może być przyjazna dla dobrostanu koni?
Historia budowy stajni z wykorzystaniem ścian , boksów, konstrukcji dachu od firmy KonBox.
Budowę ośrodka jeździeckiego zaczyna się zwykle od budowy stajni tymczasowej, drewnianej. Tanio szybko, czasem taka stajnia służy dużo łużej niż zakładane pół roku. Warto zatem popatrzeć wnikliwiej na ofertę rynkową.
Pokażę parę rzeczy które można dodać , tak aby e stajni tymczasowej konie miały lepiej.
Dążymy oczywiście do ideału:
Najtańsze na rynku stajnie to zwykle stajnie o konstrukcji drewnianej lub stalowej z wypełnieniem ścian deskami drewnianymi. Dach pokryty deskami i papą. Zacznijmy od dachu. Problem ostatnich lat to problem z wysoką temperaturą i przegrzewaniem się stajni w słoneczne dni. Pojedyńcza deska na dachu pokrytym papą , nagrzewa się do 70 stopni i przy słabej wentylacji i małej wysokości pomieszczeń , może być prawdziwym wyzwaniem dla zdrowia koni.
O ile pojedyncza deska jako ściana nie rodzi takich niebezpieczeństw, spełnia swoją rolę jako osłona od wiatru i zacinającego deszczu, to rozgrzany do 70 stopni dach jest dla koni niebezpieczny.
W takim wypadku proponuję najprostrze i trwałe rozwiązanie- płytę warstwową wypełnioną wełną lub pianą jako warstwą izolacyjną. Płyty takie przez lata nie tracą swoich wartości izolacyjnych i fizycznych. Można je potem zastosować na dachu stajni docelowej lub innych budynków.
Stałą wentylację grawitacyjną stajni zapewnia świetlik typu oborowego. Działa on doskonale w stabilną pogodę jak i w czasie nawalnych opadów, które zdarzają sie coraz częściej. Otwory wentylacyjne mają regulacje ręczną lub sterowaną siłownikami elektrycznymi. Można zastosować regulacjję sterowaną smartfonem. Świetlik rozpościera się na rozpiętości 3 m nad całuym korytarzem, co daje doskonałe oświetlenie w czasie dnia.
W ścianach zewnętrznych projektuję okna na wysokości głowy konia, a tam gdzie warunki pozwalają drzwi i okna otwierające się na mini padoki lub padoki. To z kolei ukłon dla instynktu stadnego konia i potrzeby wzrokowej kontroli horyzontu. Rolę mini padoków omówiłem w artykule "Po co koniom mini padoki"
Jak to zostało zrealizowane na budowie stajni od KonBox:
Podłoże stajni - rozbieralne i nie pozostawiające w przyszłości problemów z utylizacją:
Zaprojektowałem podłoże z płyt drogowych 100 cm na 300 cm w boksach i kostkę betonową na piasku stabilizowanym w korytarzu. Płyty po umyciu można zastosować na drogi , tak samo kostkę łatwo rozebrać i położyć w innym miejscu.
Składanie konstrukcji na wypoziomowanej płycie.
W ścianie zewnetrznej zostały zamontowane okna na wysokości głowy konia.
Na dachu zamontowana została płyta warstwowa 10/14 z pianą PIR i w kalenicy świetlik dachowy "oborowy" z wentylacją regulowaną od firmy Stef-Bud
Świetlik dachowy z wentylacją to wentylacja i światło dzienne dla koni, ale też dużo lepsze warunki pracy dla weterynarzy, stajennych i podkuwaczy.
Od strony lasu w ścianie zewnętrznej zaprojektowałem bezpośrednie wyjścia na padoki.
Widok nocny