projekty / Dwory i dworki / Eko dworek

dwór pasywny

Ekologiczny, zero-energetyczny dworeczek z 2009 roku. W indywidualnym projekcie zastosowano wiele rozwiązań oszczędzających energie i odpowiedzialnych za zdrową atmosferę wnętrza, rozwiniętych w późniejszych projektach i realizacjach budynków pasywnych, energooszczędnych z naturalnych materiałów.

 

indywidualny projekt dworku

Ekologiczność tego budynku jest wieloraka. Począwszy od wyboru miejsca wśród starodrzewu- nie wycięto żadnego drzewa, poprzez użyte lokalne materiały , aż do minimalnych kosztów energii potrzebnych do eksploatacji budynku. Koszty ogrzewania i chłodzenia zminimalizowano dzięki eliminacje mostków cieplnych, ciepły montaż okien, zastosowanie wentylacji z odzyskiem ciepła i gruntowemu wymiennikowi ciepła .

indywidualny projekt budynku drewnianego

Ogrzewanie opiera się na kominku na drewno o bardzo wysokiej sprawności, do którego paliwo pozyskuje się z czyszczenia 11 hektarowego parku dworskiego. Wybór położenia względem stron świata też brał pod uwagę zminimalizowanie kosztów ogrzewania i chłodzenia, poprzez naturalne wykorzystanie słońca do ogrzewania i otaczającej zieleni do przesłaniania od wiatrów.

dom z drewna

W świetle obecnie obowiązującego Prawa Budowlanego (wrzesień 2022) to dom do 70 m2 zabudowy do celów mieszkaniowych lub rekreacyjnych- czyli taki który nie wymaga pozwolenia na budowę.

tani projekt indywidualny

Konstrukcje budynku  wykonano w klasycznej konstrukcji szkieletowej drewnianej. Ściana ocieplona 24cm warstwą wełny mineralnej. Zadbano o rozwiązania gwarantujące dobre odprowadzenie ewentualnych skroplin i wentylacje materiałów ocieplających.

Dobrą akumulacje ciepła i wilgotności zapewnia wewnętrzna ściana murowana z cegły ceramicznej pełnej gruboości 25 cm. To klasyczne rozwiązanie regulujące w sposób naturalny poziom wilgoci najbardziej pożądanej dla zdrowia człowieka.

dom do 70 m kw. zabudowy do celów mieszkaniowych lub rekreacyjnych

W budynku zastosowano w 90 % naturalne ekologiczne materiały pozyskane i obrobione w okolicy:

Drewno na konstrukcje , wykończenie i pokrycie dachów, pochodzi z okolicznych lasów. Kamień na cokół i wyłożenie tarasów pochodzi z okolicznych pól.

W budynku zastosowano także wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła i gruntowy wymiennik ciepła- co doskonale wspomaga bilans energetyczny budynku w czasie mroźnych zim i upalnych dni lata.