Ten niewielki dom zapoczątkował projektowanie w standardzie NF40 i NF15 dla budynków parterowych. Indywidualne projekty, projekty domów nowoczesnych parterowych, są wyrazem mojego przekonania o wygodnym mieszkaniu. Jeśli mamy do dyspozycji rozległą działkę taką jak w tym wypadku i nie musimy spiętrzać budynku, aby uzyskać miejsce dla koniecznych funkcji, to dom jedno poziomowy jest domem najbardziej przyjaznym człowiekowi.

Dom ten zapoczątkował projekty domów nowoczesnych parterowych w standardzie NF-15.

Zaprojektowano układ budynku pozwalający na maksymalne pozyskiwanie energii słonecznej zarówno przez okna w patio jak i poprzez kolektory słoneczne na skierowanych na południe, połaciom dachowym. Ostatnia wizualizacja pokazuje to rozwiązanie i nowatorskie ocieplenie budynku warstwą wokół całej kubatury. na osytniej ilustracji został pokazany akumulator ciepła w postaci ciężkiej ściany ceglanej w korytarzu , położonej na przeciw okien balkonowych. Ciężka ściana akumuluje w ciągu dnia ciepło, aby oddać je przy spadku temperatury otoczenia w nocy. Jest także stabilizatorem poziomu wilgotnośći przyjaznej dla człowieka. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie stabilnej atmosfery komfortu cieplnego bez angażowania dodatkowego ogrzewania i klimatyzacji.

Powierzchnia użytkowa przedstawianego budynku wynosi   280m² . W tej powierzchni garaż na 2 samochody.

Inwestor uzyskał pozwolenie na budowę w czerwcu 2013 roku i przystąpił do realizacji.

 

 

Jako doświadczony architekt Warszawa, uważam, że projekty domów nowoczesnych i pasywnych jeśli jest to tylko możliwe, powinny być parterowe, bez poddasza użytkowego. O niewygodach funkcjonalnych i energetycznych napisałem w artykule "Poddasze użytkowe - drogie i niewygodne rozwiązanie dla energooszczędności i funkcjonalności budynku". O nadrzędności budynków parterowych, przekonuje się od 40 lat użytkując swój parterowy wekendowy dom w lesie.