Projekt tego ośrodka dresażowego powstał w 2012 roku. Był to pierwszy projekt w którym zastosowaliśmy nowoczesne zasady utrzymania konia w stajni- z dużą ilością światła dziennego , bardzo dobrą wentylacją i możliwością wychodzenia z każdego boksu na mini padoki.

W programie ośrodka znalazły się:

 1. hala ujeżdżalni krytej z pełnym czworobokiem- wymiary w świetle band 22 m x 60m,
 2. stajnia dla 27 koni z myjnią , solarium, stanowiskiem dla podkuwacza i weterynarza.
 3. budynek socjalny w łączniku między halą ujeżdżalni i stajnią- z szatniami zawodniczymi, toaletami , siodlarniami i pokojem obserwacji hali ujeżdżeniowej.
 4. kryty lonżownik o średnicy 18 m
 5. kryta karuzelą dla koni.
 6. garaż na maszyny rolnicze
 7. stodoła
 8. hotelik dla zawodników z dużą salą klubową i kuchnią

 9. magazyn przeszkód skokowych
 10. płyta na nawóz koński
 11. rozprężalnia
 12. padok
 13. małe padoki przy stajni
 14. pastwiska
 15. czworobok zewnętrzny ujeżdżeniowy stanowiący główny plac w kompozycji urbanistycznej Ośrodka Jeździeckiego Wólka Kątna
 16. parkur zewnętrzny o wymiarach 30 m  x 70 m

Powierzchnia 3 ha pozwola na trzymanie koni na pastwiskach. Ośrodek będzie prowadzony przez wielokrotną medalistkę w Mistrzostwach Polski w ujeżdżeniu, uczestniczkę Mistrzostw Europy w Windsorze, trenerkę wielu wybitnych zawodniczek w ujeżdżeniu.

Budynek hali został zaprojektowany w konstrukcji ram z drewna klejonego o rozpiętości  24 m. Budynek stajni jest także halą jednoprzestrzenną o wymiarach 11,50 x 55 m, ze ścianami zewnętrznymi murowanymi z cegły ceramicznej pełnej, z niewidoczną konstrukcją żelbetową słupowo ryglową wewnątrz. Konstrukcję przekrycia stanowią  belki z drewna klejonego przypominające swoim wygięciem olbrzymie bumerangi. Takie jednoprzestrzenne rozwiązanie pozwala na różnorodne aranżacje wnętrza, nieskrępowane podporami konstrukcji.W projekcie budynku stajni powiązano ideę stajni angielskiej z tradycyjną stajnią stadninową z korytarzem po środku i boksami po bokach. W ścianach zewnętrznych część boksów będzie posiadać prócz dużego okna doświetlającego, także drzwi prowadzące na osobiste padoki zewnętrzne.

Powyższy ośrodek uzyskał pozwolenie na budowę w maju 2013 i zrealizowano wówczas czworobok zewnętzny. Nastąpiła przerwa do 2017 kiedy to na podstawie zamiennego pozwolenia na budowę powstała hala o konstrukcji stalowej z firmy Borga. Postępy na budowie można było śledzić tutaj: Budowa krytej ujeżdżalni

Po relizacji hali, w roku 2019, inwestorzy zdecydowali o zrealizowaniu w pierwszym etapie małej stajni , z 9 boksami, myjką , solarium i zapleczem socjalnym. W promieniach wiosennego słońca tak to się prezentuje:

Widok hali z pastwisk, od południowego zachodu

 

Ocieplana warstwą 20 cm wełny mineralnej ściana hali wykończona deskami świerkowymi.

Zespół hali i stajni widoczny od południa.

Hala ujeżdżalni wykończona w jasnych kolorach , z dużymi oknami i świetlikiem dachowym, tworzą dobrą atmosferę dla treningu dresażowego. Dzięki oknom trenujący ma wrażenie łączności z otającym lasem i pastwiskami.


Świetlik dachowy z wentylacją w stajni.

Konie widzą się w stajni i na padokach zewnętrznych.