projekty / Stajnie, ośrodki jeździeckie / ośrodki jeździeckie / Ośrodek Dresażowy Voolka
Projekt tego ośrodka dresażowego powstał w 2012 roku. Był to pierwszy projekt w którym zastosowaliśmy nowoczesne zasady utrzymania konia w stajni- z dużą ilością światła dziennego , bardzo dobrą wentylacją i możliwością wychodzenia z każdego boksu na mini padoki.
W programie ośrodka znalazły się:
- hala ujeżdżalni krytej z pełnym czworobokiem- wymiary w świetle band 22 m x 60m,
- stajnia dla 27 koni z myjnią , solarium, stanowiskiem dla podkuwacza i weterynarza.
- budynek socjalny w łączniku między halą ujeżdżalni i stajnią- z szatniami zawodniczymi, toaletami , siodlarniami i pokojem obserwacji hali ujeżdżeniowej.
- kryty lonżownik o średnicy 18 m
- kryta karuzelą dla koni.
- garaż na maszyny rolnicze
- stodoła
-
hotelik dla zawodników z dużą salą klubową i kuchnią
- magazyn przeszkód skokowych
- płyta na nawóz koński
- rozprężalnia
- padok
- małe padoki przy stajni
- pastwiska
- czworobok zewnętrzny ujeżdżeniowy stanowiący główny plac w kompozycji urbanistycznej Ośrodka Jeździeckiego Wólka Kątna
- parkur zewnętrzny o wymiarach 30 m x 70 m
Powierzchnia 3 ha pozwola na trzymanie koni na pastwiskach. Ośrodek będzie prowadzony przez wielokrotną medalistkę w Mistrzostwach Polski w ujeżdżeniu, uczestniczkę Mistrzostw Europy w Windsorze, trenerkę wielu wybitnych zawodniczek w ujeżdżeniu.
Budynek hali został zaprojektowany w konstrukcji ram z drewna klejonego o rozpiętości 24 m. Budynek stajni jest także halą jednoprzestrzenną o wymiarach 11,50 x 55 m, ze ścianami zewnętrznymi murowanymi z cegły ceramicznej pełnej, z niewidoczną konstrukcją żelbetową słupowo ryglową wewnątrz. Konstrukcję przekrycia stanowią belki z drewna klejonego przypominające swoim wygięciem olbrzymie bumerangi. Takie jednoprzestrzenne rozwiązanie pozwala na różnorodne aranżacje wnętrza, nieskrępowane podporami konstrukcji.W projekcie budynku stajni powiązano ideę stajni angielskiej z tradycyjną stajnią stadninową z korytarzem po środku i boksami po bokach. W ścianach zewnętrznych część boksów będzie posiadać prócz dużego okna doświetlającego, także drzwi prowadzące na osobiste padoki zewnętrzne.
Powyższy ośrodek uzyskał pozwolenie na budowę w maju 2013 i zrealizowano wówczas czworobok zewnętzny. Nastąpiła przerwa do 2017 kiedy to na podstawie zamiennego pozwolenia na budowę powstała hala o konstrukcji stalowej z firmy Borga. Postępy na budowie można było śledzić tutaj: Budowa krytej ujeżdżalni
Po relizacji hali, w roku 2019, inwestorzy zdecydowali o zrealizowaniu w pierwszym etapie małej stajni , z 9 boksami, myjką , solarium i zapleczem socjalnym. W promieniach wiosennego słońca tak to się prezentuje:
Widok hali z pastwisk, od południowego zachodu
Ocieplana warstwą 20 cm wełny mineralnej ściana hali wykończona deskami świerkowymi.
Zespół hali i stajni widoczny od południa.
Hala ujeżdżalni wykończona w jasnych kolorach , z dużymi oknami i świetlikiem dachowym, tworzą dobrą atmosferę dla treningu dresażowego. Dzięki oknom trenujący ma wrażenie łączności z otającym lasem i pastwiskami.
Świetlik dachowy z wentylacją w stajni.
Konie widzą się w stajni i na padokach zewnętrznych.