projekty / Dwory i dworki / Dwór w Marianowie

Miejsce wymarzone dla takiej realizacji. Wjazd od strony północnej, od południa łagodnie opadająca skarpa w kierunku leśnego uroczyska z jeziorkiem.

klasyczna elewacja

A przy tym inwestor dysponuje na tyle rozległą działką, że można zrealizować klasyczny podjazd wokół klombu do wejścia do budynku. Domu nie szpeci garaż, bo można go zrealizować blisko bramy.

specjalność projekty dworów

Czy dwór polski może być energooszczędny?  Budynek mimo bardzo tradycyjnej architektury, został zaprojektowany w klasie energetycznej NF 40 . Standard NF40 (dom energooszczędny) – EUco ≤ 40 kWh/(m2*rok).

projekty elewacji klasycznych

Z zapotrzebowaia na ciepło wynika, że przy zastosowaniu zawartych w projekcie rozwiązań technicznych i detali budowlanych, będzie to dom energooszczędny 3 litrowy. Oznacza to, że aby go ogrzać i otrzymać ciepłą wodę użytkową, trzeba zużyć dla każdego m2 powierzchni użytkowej budynku 3 litry oleju opałowego w ciągu roku! W wypadku tego energooszczędnego dworu, oznacza to zapotrzebowanie 1000 l oleju opałowego na rok! Przy zastosowaniu rozwiązań stosowanych dotychczas( do 2012 roku), budynek o tej samej powierzchni użytkowej potrzebuje w ciągu roku około 5000 l oleju opałowego(około 16 l na m2 powierzchni użytkowej). Udało się na razie w projekcie powiązać piękną polską tradycje architektoniczną z najnowszymi technologiami energooszczędnymi i minimalizującymi zły wpływ na piękne otoczenie. Mając na uwadze ceny oleju opałowego i ostatnie rozwiązania pomp ciepła, okazuje się, że zastosowanie w tym domu pomp ciepła było by o wiele bardziej ekonomiczne i poniesione koszty zwróciły by się po 4 latach eksploatacji. Przy dostępności gazu ziemnego efekt zwrotu następuje po 17 latach.(tekst autora napisany w 2009 roku)

Realizacja niewiele przypomina projekt , szczególnie wysublimowany i starannie opracowany według kanonów klasyczny detal.

Szczególnie bolesne jest wepchnięcie kolumny z abakusem głęboko pod belkowanie. To bardzo częste współcześnie rozumienie detalu klasycznego, wynikajace z braku wykształcenia estetycznego.

porządki według Vignoli

Kanon powyżej a najczetrzy błąd wepchnięcia kolumny pod belkowanie tutaj:

Belkowanie na kolumnie klasycznej

Realizacja w porównaniu z projektem:

widok na ganek wejściowy:

zadziwiająca klasyka

i widok od ogrodu na ryzalit :

ryzalit  od strony ogrodu