projekty / Stajnie, ośrodki jeździeckie / Stajnie i lonżowniki / Stajnia przy szpitalu koni w Janowie Podlaskim

Szpital sprawnie funkcjonuje  w nowym budynku od 2009 roku. Zakres działalnosci znajdziecie na stronie firmowej. A poniżej wizualizacje i zdjęcia z budowy

 

 

Szpitale dla koni nie są niczym nowym w Polsce. Bardzo dobre istnieją w Gliwicach i Warszawie. Jednak Janów Podlaski, a co za tym idzie również całe Podlasie i Lubelszczyzna swojego szpitala nie posiadały. Brak ten postanowił nadrobić znany hodowcom koni lekarz weterynarii, Jarosław Karcz. Jego pomysł spotkał się z bardzo dużym aplauzem nie tylko lokalnego środowiska hodowców koni, ale również firmy Xella Polska, której materiały budowlane są wykorzystywane jako budulec szpitala. Bloczki SILKA juz nie raz udowodniły, że są przyjazne dla zwierząt, okazały się więc idealnym budulcem dla tej inwestycji, dodatkowo budynek uzupełniony został elementami budowlanymi z systemu YTONG.
Wybór Janowa Podlaskiego nie był przypadkowy ani dla lekarza weterynarii, Jarosława Karcza, ani dla Xella Polska. To właśnie Janów Podlaski słynie w Polsce, jak również na całym świecie ze wspaniałej hodowli koni arabskich. Stadnina w Janowie Podlaskim nierozerwalnie kojarzy się z postacią jej wieloletniego dyrektora, wychowawcy pokoleń hodowców koni w Polsce, Andrzeja Krzyształowicza, który był sprawcą wspaniałego renesansu stadniny oraz jej dyrektorem. Wielki talent hodowlany w połączeniu ze żmudną codzienną pracą, sumiennością i poczuciem obowiązku, których też wymagał od innych, sprawiły, że wyhodowane przez niego konie odnosiły sukcesy na pokazach hodowlanych, torach wyścigowych i hipodromach w Polsce i na świecie.
Projekt szpitala dla koni przygotowany został przez Jacka Kluszewskiego, architekta i koniarza, który zaprzyjaźniony jest z Jarosławem Karczem od wielu lat (obydwaj na zdjęciu, Jarosław Karcz po prawej, Jacek Kluszewski po lewej). Jarosław Karcz wyleczył bowiem konia Jacka Kluszewskiego, Lotnego. Po operacji Lotny w ciągu dwóch miesięcy doszedł do siebie. Już wkrótce mogliśmy wraz Jarkiem wyjechać na wspaniałą wycieczkę konną wokół Janowa Podlaskiego. Odnoszę wrażenie, że poza dużą wiedzą medyczną, Jarek ma naturalne cechy dobrego lekarza koni. Żyje swoim zawodem i uprawia go z przyjemnością. Cały czas się dokształca, cały czas konsultuje swoja praktykę z profesorami z Wydziału Weterynarii warszawskiej SGGW, a przy tym działa zdecydowanie, no i sam uprawia czynnie jeździectwo. Bardzo angażuje się w leczenie swoich pacjentów, często poświęcając czas na odpoczynek i życie rodzinne. Może tak być, bo żona Kasia, także wspaniały weterynarz i amazonka, wykazuje duże zrozumienie dla zaangażowania Jarka. Tak opowiada Jacek Kluszewski o Jarosławie Karczu.
Budynek stajni został zaprojektowany  jako 1,5 kondygnacyjny (parter oraz poddasze użytkowe) w technologii tradycyjnej w systemie SILCA. Konstrukcja wewnętrzna budynku w postaci siatki słupów żelbetowych. Dach budynku dwuspadowy o spadku 36 stopni (73 proc.)  kryty blachodachówką. Budynek stajni będzie zawierać boksy dla 20 koni i pomieszczenia pomocnicze. Poddasze budynku zostanie wykorzystane na magazyn siana.
Stajnia z boksami, chów koni na wysokiej ściółce słomianej. Boksy wyposażone w poidła automatyczne, żłób na owies podawany ręcznie i siano podawane ręcznie na podłogę stajni. Załadunek magazynu siana na strychu podajnikiem taśmowym poprzez drzwi i balkony.
Zestawienie powierzchni:
powierzchnia użytkowa stajni 694,5 m2
powierzchnia całkowita stajni 752,7 m2
powierzchnia zabudowy stajni 473,4 m2
kubatura stajni 3087,8 m3
Opis techniczny szpitala dla koni w Janowie Podlaskim
Konstrukcje murowe i żelbetowe budynku
Fundamenty ławy fundamentowe i stopy żelbetowe
Mury fundamentowe z bloczków Silka E24S. oklejonych styropianem 5cm
Ściany zewnętrzne z bloczków SILKA E24, usztywnione słupami żelbetowymi 24x30. Od zewnątrz ściana oklejona styropianem 5 cm. Wykończona tynkiem mineralnym.
Ściany działowe z elementów SILKA E12.
Słupy wewnętrzne żelbetowe
Strop budynku stajni gęstożebrowy TERIVA 4 i częściowo strop monolityczny żelbetowy.
Schody żelbetowe
Nadproża  systemowe YTONG  YN i YF. Nad otworami drzwiowymi nadproża łukowe murowane z cegły pełnej.
2. Więźba dachowa drewniana płatwiowo - krokwiowa, wieża drewniana na planie kwadratu o boku 330cm.
3. Kominy wentylacyjne - 4 kanały 75x75 cm murowane z pustaków SILKA 12.
4. Przegrody pomiędzy boksami - murowane do wysokości 150 cm i uzupełnione kratą stalową ocynkowaną.Drzwi do boksów przesuwne i rozwierane.
W galerii wizualizacje projektu i stan budowy z 28 marca 2009 roku. Na zewnątrz brakuje budynkowi jeszcze ocieplenia i elementów wykończeniowych i dekoracyjnych, ale boksy zostały już w pełni wyposażone i mieszkają już w nich konie.