Otwieramy halę ujeżdżalni na światło i wentylacje

Hale ujeżdżalni to zwykle ciemne, wilgotne i ponure pomieszczenia. Nawet w słoneczny dzień trzeba używać światła elektrycznego. Czy tak musi być? Nie- hala ujeżdżalni może być pełna światła dziennego, z dobrą wentylacją.

Ciemna hala ujeżdżalni

Powyżej wizualizacja istniejącej hali ujeżdżalni która funkcjonuje w Wielkopolsce. Budynek o konstrukcji stalowej został obłożony płytą warstwową,. Jedyne doświetlenie , a zarazem wentylacja, to wąskie pasy okien na podłużnych ścianach budynku. Nawet w czasie dnia , podczas treningów, trzeba używać światła elektrycznego.

Czy można temu jakoś zaradzić? Otóż tak. Dla polepszenia wentylacji grawitacyjnej i oświetlenia światłem dziennym można zastosować świetlik kalenicowy z wentylacją. System jest zaopatrzony w elektrycznie sterowane klapki regulujące przepływ powietrza. Po wprowadzeniu go w tej hali efekt byłby taki:

świetlik kalenicowy z wentylacją

Idealnym rozwiązaniem będzie zastąpienie ściany szczytowej z płyty warstwowej oknem. Hala zyska jeszcze więcej oświetleinia światłem dziennym i piękny widok na otaczające halę drzewa.

Jasna hala_dobra wentylacja

Jakie znaczenie ma sprawna wentylacja dla hali- wentylacja usuwa wilgoć i zużyte powietrze. Wilgoć to zaroszone okna, wzrost glonów, grzybów i roztoczy. Próczk fatalnego wyglądu ścian i sufitów- to wielkie niebezpieczeństwo dla koni zmuszony ch wdychać pełne alergenów powietrze. 

Jakie znaczenie dla treningu koni ma światło dzienne? Konie są zwierzętami dnia i pewniej się czują majac otoczenie oświetlone światłem dziennym . Podobnie jak u ludzi światło słoneczne powoduje wytwarzanie w organiźmie endorfin- hormonu szczęścia.

I na końcu porównanie hali ciemnej  i hali jasnej w zrealizowanych ośrodkach:

Ciemna hala vs jasna hala

W jasnej hali można realizować bez pomocy światła sztucznego takie zdjęcia :

Wpływ architektury hali ujeżdzalni na psychikę koni

Koń jest zwierzęciem dobrze czującym się w miejscach jak najbardizej zblizonych do warunków naturalnych. Wejście do zamkniętych i ciemnych przestrzeni zawsze wiąże się z długotrwałym okresem przyzwyczajania.