Jak produkuje się ceramikę poryzowaną Heluz
Najbardziej pożądany materiał na ściany budynków mieszkalnych to ceramika poryzowana. Bloczki ceramiczne Heluz pozwalają na wybudowanie jednorodnej ściany grubości 50 cm, ciepłej i o wysokim oporze cieplnym , wymaganym dla budynków pasywnych. Ceramika poryzowana to produkt idealny na ściany budynków mieszkalnych ze względu na swoją wysoką paroprzepuszczalność. Oddychające ściany to zdrowie mieszkańców, brak grzybów i pleśni na ścianach.
Jak powstają bloczki ceramiczne Heluz- reportaż z fabryki w Hevlinie w Czechach.
Fabryka jest wybudowana w bezpośrednim sąsiedztwie ogromnego złoża gliny. Pozyskuje się ją odkrywkowo.
Zwiedzanie zaczynamy od hali, w której magazynuje się i dalej transportuje do mieszania z gliną wiórki drewniane lub rozdrobnioną słomę. To właśnie ten składnik po zmieszaniu z gliną , powoduje że podczas wypalania w glinie powstają pory. Dzięki nim materiał ma większą przepuszczalność pary wodnej i większy opór cieplny od ceramiki wytwarzanej bez domieszek, z czystej gliny.
Dalej przechodzimy do hali przygotowanimieszania jej z dodatkowymi składnikami.
Tu po zmieszaniu cały materiał jest miażdżony przez szerg walców, jak w maglu.
Po zmieszaniu i wymaglowaniu , cały materiał jest nasypywany do ogromnych zbiorników. Tu leżakuje około 1 doby.
Z tąd materiał jest wtłaczany do wyciskarki, podobnej do maszynki do mięsa.
To najciekawsza część produkcji- wyciskanie z formy, cięcie i transport do suszarni
Układanie uformowanych bloczków na palety które powędrują do suszarni tunelowej
Po wysuszeniu w suszarni tunelowej , bloczki przechodzą przez piec tunelowy. Po wypieczeniu niektóre asortymenty jak HELUZ FAMILY 50 szlifowane, są szlifowane na poziomych płaszczyznach.
Bloczki HELUZ FAMILY 50 2in1 szlifowane po szlifowaniu napełniane są styropianem. Styropian przykleja się do ścianek ceramiki pod wpływem gorącej pary wodnej
Po tym już tylko transport i układanie na paletach i pakowanie :
Każda partia wyprodukowanych bloczków przechodzi testy na nasiąkliwość
i wytrzymałość na ściskanie
Po próbie zniszczeniowej bloczek wygląda tak:
Każda partia wyprodukowanych bloczków ma swoje numery wyciśnięte z boku bloczka.
Zautomatyzowanie procesu produkcji bloczków z ceramiki poryzowanej jest bardzo atrakcyjne wizualnie. Aby jednak produkcja ruszyła trzeba zapewnić materiał o idealnie tym samym składzie. Dalej, zautomatyzowana produkcja zapewni w każdym z bloczków powtarzalne cechy- powtarzalny kształt, taką samą wytrzymałość, powtarzalny opór cieplny i inne cechy fizyczne i chemiczne.
Bardzo dziękuję za oprowadzenie po zakładzie pracownikom Heluz z Hevlina. Szczególne wyrazy wdzięczności dla Panów Josefa, Karela i Jiří
arch. Jacek Kluszewski
Hevlin- Warszawa 2025