Poddasze użytkowe w stajni
Pytanie od Inwestora:
Dobry wieczór,
Panie Jacku, czy nad stajnią uda się zrobić pomieszczenie użytkowe?
Strop betonowy i w zależności co kiedyś przyjdzie do głowy można na coś wykorzystać. Albo na siano, może nawet jakieś pokoje?
Moja odpowiedź:
Jest parę argumentów żeby wystrzegać się takiego rozwiązania:
Ekonomika :
Wykonanie pomieszczeń na poddaszu wymaga wykonania ciężkiego stropu i schodów. W tej chwili w projekcie stajni zakładam, że stajnia jest jednoprzestrzenna i nie ma dodatkowych podparć na rozpiętości 12 m. Dzięki temu można różnie zaaranżować stajnię lekkimi ścianami boksów. Jest to bardzo wygodne, bo zmiana funkcji i przestawienie ścian w inne miejsce nie wymaga dużych nakładów. Wykonanie natomiast stropu na rozpiętości 12 m to już duże wyzwanie konstrukcyjne i spory koszt, tym bardziej jeśli założymy na poddaszu magazyn z obciążeniem użytkowym 7,0 kN/m2.
Strych nad stajnią w praktyce z przeznaczeniem na magazyn- trzeba wziąć pod uwagę że magazynowanie na wysokości 4 m wymaga transportu pionowego mechanicznego- windy, dźwigu . Podniesienie balotów siana czy słomy - ciężar od 250 kg -350 kg to sporo energii, którą można zaoszczędzić składając je na poziomie ziemi w stodole. Najczęściej baloty składowane na strychu zrzuca się na ziemię , a to powoduje ogromną ilość pyłu w powietrzu stajennym. Pył i kurz to z kolei powód choroby płuc koni i ludzi.
Jeśli nad stajnią znajdą się pokoje mieszkalne to wymaga izolacji cieplnej zgodnej z obowiązującymi przepisami dla pomieszczeń mieszkalnych. W praktyce to izolacja stropu o dodatkowe 20 cm wełny mineralnej i płyta warstwowa dachowa grubości 15 cm ( przy stajni 10 cm). Strop nie może być ocieplony materiałami palnymi i kapiącymi, bo przebiega nad komunikacją w stajni, czyli wyklucza to użycie taniego styropianu.
Dodatkowym praktycznym problemem mieszkania nad stajnią są owady. Roje much o każdej porze roku obniżają niezwykle standard mieszkania nad stajnią.
Dobrostan koni a strych użytkowy nad stajnią :
Najbardziej przyjazna stajnia dla hodowli koni, to taka gdzie warunki są najbardziej zbliżone do naturalnych. Podstawą jest świeże powietrze do oddychania, dużo światła dziennego, zapewnienie kontaktu ze stadem i możliwość obserwacji otoczenia. Moją odpowiedzią projektową dla zapewnienia zaspokojenia tych potrzeb jest stajnia o takim przekroju:
W realizacji wygląda to tak:
Realizacja stropu nad stajnią wyklucza zastosowanie świetlika z wentylacją w kalenicy. To z kolei prowadzi do zmniejszenia możliwości naturalnego wietrzenia stajni. Potrzeby oddechowe konia wymagają na przykład 4 krotnej wymiany powietrza w stajni w ciągu godziny. Tak dużą wymianę powietrza zapewniają otwarte okna i świetlik dachowy stajenny z wentylacją . Przy zastosowaniu stropu , kominy wentylacyjne o przekroju 100x100 cm powinny być zaprojektowane na maximum 4 boksy, zakładając że nawiew jest realizowany przez otwarte okna i wrota stajenne. W praktyce strop uniemożliwia dostarczenie odpowiedniej ilości światła dziennego i naturalnej wentylacji. Światło sztuczne jest używane nawet w słoneczny dzień:
Dodatkowym obciążeniem dla psychiki koni są przypadkowe i niezrozumiałe dla nich stuki materiałowe, pochodzące z użytkowania poddasza:
Ciągły niepokój w porze odpoczynku prowadzi do agresji lub apatii u koni , a konsekwencji do braku chęci współpracy.
W związku z tym wszystkim powyżej , proponuje pozostać przy stajni bez stropu , z dużą kubaturą powietrza i dużą ilością światła dziennego.
Na końcu wizualne porównania stajnia ze strychem użytkowym na siano i słomę vs. stajnia z świetlikiem z wentylacją:
i porównanie wentylacji w stajni ze strychem użytkowym vs wentylacja poprzez świetlik kalenicowy
Jacek Kluszewski