projekty / Kolekcja projektów indywidualnych na Jesień 2024 / WOSiR Drzonków stawia na nowoczesne stajnie
Przedstawiam koncepcje nowej części jeździeckiej Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Imienia Zbigniewa Majewskiego w Drzonkowie. Dyrekcja postawiła na nowoczesne rozwiązania, ze szczeólnym uwzględnieniem dobrostanu koni.
Plan Lubuskiego Centrum Jeździectwa
Działka przeznaczona na Lubuskie Centrum Jeździectwa jest częściowo zalesiona. Główny budynek ośrodka - hale ujeżdżalni z wejściem na trybuny i do sal recepcyjnych, zaprojektowałem równolegle do granicy lasu.
Moja propozycja architektury to elewacje nawiązujące do lasu na przeciwko hali. Podział dużych przeszkleń jest jak układ gałęzi. Pochylenie przeszkleń z jednej strony pozwoliło na wysunięcie dachów 2 m od ściany zewnętrznej, z drugiej stwarza bardzo ekspresyjną formę - jest jak pędzący cwałem koń
Stajnie będą się charakteryzować dobrą wentylacją grawitacyjną , dużą ilością światła dziennego, dostępem koni do minipadoków, dobrą widocznością otoczenia i współtowarzyszy w stajni.
Światło dzienne w stajni to nie tylko większe wydzielania endorfin u koni ale i lepsza jakość warunków pracy dla ludzi.Światło dzienne eliminuje zarodniki pleśni. Niebagatelny jest także czynnik ekonomiczny- światło dzienne to oszczędność w używaniu energii elektrycznej.
Wentylacja to najbardziej newralgiczna strona współczesnych stajni. Decyduje w znacznym stopniu czy nasze rumaki są zdrowe. Wentylacja decyduje o poziomie wilgotności w stajni. Przy wilgotności powyżej 60 % następuje wzmożony wzrost grzybów , pleśni , roztoczy odpowiedzialnych za nawracającą niedrożność dróg oddechowych RAO u koni. Współczesne konie spędzają od 16 do 24 godzin na dobę w stajni, narażone na działanie alergenów: oparów amoniaku, kurzu z zamiatanych korytarzy, kurzu z podawanej paszy, zarodników grzybów i pleśni. Powyżej kilka wskazówek jak skutecznie wentylować stajnie. Przy okazji warto zaznajomić się z tematyką w artykule "RAO zaczyna się w stajni"
Istotnym dla dobrostanu konia w stajni są też ściany. Są odpowiedzialne nie tylko za konstrukcje, ale równierz za wspomaganie stabilnej i zdrowej atmosfery w stajni. Ważna jest pojemność cieplna , wilgotnościowa , opór cieplny ściany. Dla stajni w Drzonkowie proponuję ściany wykonane z ceramiki poryzowanej czyli pustaki Heluz 38 , z elewacją z cegły klinkierowej.
Więcej o ścianach w stajni przeczytacie w artykule "Z czego budować stajnie"
Inną nowością w koncepcji stajni jest zaprojektowanie przy każdym boksie , zewnętrznych mini padoków. To ukłon dla psychiki koni i umożliwieniu koniom wyboru- zostaje wewnątrz , czy wychodzę na zewnątrz. To także umożliwienie koniom obserwowania otoczenia i współtowarzyszy, co doskonale ogranicza nudę i apatię tych inteligentnych zwierząt. Więcej o mini padokach w artykule "Po co koniom mini padoki".
Widok ośrodka z lotu ptaka od strony wschodniej. Na pierwszym planie główny wjazd, stajnia wschodnia, hala krytej ujeżdżalni.
Widok ośrodka z lotu ptaka od strony zachodniej. Na pierwszym planie płyta na nawóz, stajnie czasowe na 200 boksów do organizacji zawodów. Widoczne są także parkingi dla dużych koniowozów.
Widok ośrodka z lotu ptaka od strony pólnocno wschodniej. Widoczne : stajnia wschodnia , obła karuzela dla koni, hala mieszcząca od tej strony magazyn przeszkód , rozprzężalnie i kryty lonżownik. Po prawej stronie hotel zawodniczy.