Sprawdzone bardzo niskie  koszty utrzymania - w sezonie zimowym 2020 / 2021 =

1500 złotych

Budynek o bardzo niskich kosztach utrzymania

Budynek jednorodzinny nowoczesny w kształcie , instalacjach i technologii, gdzie realizowana jest idea zintegrowanych instalacji ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, systemów bezpieczeństwa i systemów audio.

Nie przesłoniło to głównego celu projektowania i realizacji. Tak jak w innych naszych  budynkach mieszkalnych celem jest jest stworzenie optymalnej atmosfery do mieszkania. Cel ekonomiczny nie przesłania zdrowotności budynku.

Budynek jest eksploatowany od 2 sezonów grzewczych - sprawdziliśmy jak się w nim mieszka.

 

Prócz niskich kosztów utrzymania mieszkańcy podkreślają świetne warunki klimatu w mieszkaniu.

Użyte materiały i rozwiązania zapewniją stałe i prawidłowe parametry cieplne i wilgotnościowe atmosfery wewnątrz budynku. Co zdecydowało o takich wynikach ekonomicznych, komforcie cieplnym, wilgotności przyjaznej człowiekowi i doskonałej  jakości powietrza?

 

niskie  rachunki za ogrzewanie

 

 

Powyżej przewidywane w projekcie z 2015 roku zapotrzebowanie na energie.

projekt_indywidualny_budynek_pasywny

 

Indywidulny projekt budynku pasywnego w ogrodzie

Poniżej wizualizacje do projektu budowlanego. Realizacja niewiele odbiega od projektu.

 

Tajemnice budowy budynku o minimalnych kosztach utrzymania

Zastosowano cały szereg rozwiązań które są odpowiedzialbe za minimalne straty ciepła i przyjazną zdrową atmosferę wenętrzną.

1. Ciepłe posadowienie budynku

2. Izolacja cieplna i wilgotnościowa odcinająca cała kubaturę budynku od ziemi.

dompasywny posadowienie na łacznkach Halfen

Zastosowanie technologii ciepłego posadowienia budynku, bez mostków cieplnych na całej powierzchni przegród zewnętrznych, sprawia, że ten nowoczesny budynek jednorodzinny jest bardzo tani w utrzymaniu.

Odcięcie od ziemi warstwą izolacji bez przerw dzięki posadowieniu na murów zewnetrznych na łącznikach Halfena- jest oszczędnością 19,7 % energii potrzebnej do ogrzewania budynku

zabetonowane łaczniki Halfena

3. Bardzo ciepłe ściany zewnętrzne z ceramiki. Poniżej widok odcięcia wastwą ocieplenia ściany zewnętrznej. Widok od wnętrza budynku.

Warstwa izolacji pod ścianami

Gruba ceramiczna ściana, prócz dużego oporu cieplnego, ma dużą bezwładność cieplną i wilgotnościową.

Cieplną: budynek o grubych ścianach z ceramiki bardzo długo się nagrzewa i długo stygnie. Oznacza to w praktyce stabilną temperaturę wnętrza przy nagłych ochłodzeniach i nagłych upałach.

Wilgotnościowa- ściana ceramiczna jest regulatorem wilgotności wenątrz budynku. "Zbiera" nadmiar wilgoci , a "oddaje" niedobór. Przy ścianach ceramicznych naturalna atmosfera ma 40-60% wilgotności , czy li jest najbardziej przyjazna dla zdrowia człowieka, NIedobór wilgoci w powietrzu to wysuczenie błon śluzowych i brak ochrony przed pyłami , w konsekwencji częste choroby górnych dróg oddechowych. Nadmiar wilgoci w powietrzu - powyżej 60% to z kolei szybki wzrost pleśni i grzybów alergizujących człowieka.Z  niewielką pomocą dobrze zaprojektowanej wentylacji i ogrzewania w prezentowanym budynku wilgotność utrzymuje się na poziomie 40-60%.

ściana z ceramiki na budowie domu pasywnego

4. Zminimalizowanie pasów przemarzania- ocieplenie otacza całość kubatury, wszystkie konstrukcje żelbetowe są osłonięte ociepleniem, a daszki żelbetowe zostały zamontowane na łącznikach Halfena. To ogranicza utratę ciepła w tych miejscach.

Projekt indywidualny- dom pasywny

5. Połączenie ocieplenia ścian zewnętrznych z ociepleniem strychu- uzyskano dzięki uniesieniu konstrukcji więżby dachowej.

Wieźba dachowa w budynku pasywnym

Konstrukcja jest uniesiona nad stropem o grubość ocieplenia.

Na końcu przekrój budynku z pokazamiem w kolorze czerwonym pętli ocieplenia, która w sposób ciągły otacza kubaturę budynku. W czasie budowy zwracajcie uwagę na styki pomiędzy poszczególnymi materiałami ocieplającymi. Im dokładniej zostaną one spojone między sobą - tym efekt oszczędności energii będzie bardziej odczuwalny.

przekrój- styki ocieplenia