projekty / Domy jednorodzinne z naszej pracowni / Modernizm ocieplony
Sprawdzone bardzo niskie koszty utrzymania - w sezonie zimowym 2020 / 2021 =
1500 złotych
Budynek jednorodzinny nowoczesny w kształcie , instalacjach i technologii, gdzie realizowana jest idea zintegrowanych instalacji ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, systemów bezpieczeństwa i systemów audio.
Nie przesłoniło to głównego celu projektowania i realizacji. Tak jak w innych naszych budynkach mieszkalnych celem jest jest stworzenie optymalnej atmosfery do mieszkania. Cel ekonomiczny nie przesłania zdrowotności budynku.
Budynek jest eksploatowany od 2 sezonów grzewczych - sprawdziliśmy jak się w nim mieszka.
Prócz niskich kosztów utrzymania mieszkańcy podkreślają świetne warunki klimatu w mieszkaniu.
Użyte materiały i rozwiązania zapewniją stałe i prawidłowe parametry cieplne i wilgotnościowe atmosfery wewnątrz budynku. Co zdecydowało o takich wynikach ekonomicznych, komforcie cieplnym, wilgotności przyjaznej człowiekowi i doskonałej jakości powietrza?
Powyżej przewidywane w projekcie z 2015 roku zapotrzebowanie na energie.
Poniżej wizualizacje do projektu budowlanego. Realizacja niewiele odbiega od projektu.
Tajemnice budowy budynku o minimalnych kosztach utrzymania
Zastosowano cały szereg rozwiązań które są odpowiedzialbe za minimalne straty ciepła i przyjazną zdrową atmosferę wenętrzną.
1. Ciepłe posadowienie budynku
2. Izolacja cieplna i wilgotnościowa odcinająca cała kubaturę budynku od ziemi.
Zastosowanie technologii ciepłego posadowienia budynku, bez mostków cieplnych na całej powierzchni przegród zewnętrznych, sprawia, że ten nowoczesny budynek jednorodzinny jest bardzo tani w utrzymaniu.
Odcięcie od ziemi warstwą izolacji bez przerw dzięki posadowieniu na murów zewnetrznych na łącznikach Halfena- jest oszczędnością 19,7 % energii potrzebnej do ogrzewania budynku
3. Bardzo ciepłe ściany zewnętrzne z ceramiki. Poniżej widok odcięcia wastwą ocieplenia ściany zewnętrznej. Widok od wnętrza budynku.
Gruba ceramiczna ściana, prócz dużego oporu cieplnego, ma dużą bezwładność cieplną i wilgotnościową.
Cieplną: budynek o grubych ścianach z ceramiki bardzo długo się nagrzewa i długo stygnie. Oznacza to w praktyce stabilną temperaturę wnętrza przy nagłych ochłodzeniach i nagłych upałach.
Wilgotnościowa- ściana ceramiczna jest regulatorem wilgotności wenątrz budynku. "Zbiera" nadmiar wilgoci , a "oddaje" niedobór. Przy ścianach ceramicznych naturalna atmosfera ma 40-60% wilgotności , czy li jest najbardziej przyjazna dla zdrowia człowieka, NIedobór wilgoci w powietrzu to wysuczenie błon śluzowych i brak ochrony przed pyłami , w konsekwencji częste choroby górnych dróg oddechowych. Nadmiar wilgoci w powietrzu - powyżej 60% to z kolei szybki wzrost pleśni i grzybów alergizujących człowieka.Z niewielką pomocą dobrze zaprojektowanej wentylacji i ogrzewania w prezentowanym budynku wilgotność utrzymuje się na poziomie 40-60%.
4. Zminimalizowanie pasów przemarzania- ocieplenie otacza całość kubatury, wszystkie konstrukcje żelbetowe są osłonięte ociepleniem, a daszki żelbetowe zostały zamontowane na łącznikach Halfena. To ogranicza utratę ciepła w tych miejscach.
5. Połączenie ocieplenia ścian zewnętrznych z ociepleniem strychu- uzyskano dzięki uniesieniu konstrukcji więżby dachowej.
Konstrukcja jest uniesiona nad stropem o grubość ocieplenia.
Na końcu przekrój budynku z pokazamiem w kolorze czerwonym pętli ocieplenia, która w sposób ciągły otacza kubaturę budynku. W czasie budowy zwracajcie uwagę na styki pomiędzy poszczególnymi materiałami ocieplającymi. Im dokładniej zostaną one spojone między sobą - tym efekt oszczędności energii będzie bardziej odczuwalny.