O dobrym samopoczuciu koni w stajni decyduje wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest dobra wentylacja  i dużo światła dziennego. Moje obserwacje i przeczucia w tej sprawie, potwierdza neurobiolożka Janet L. Jones w książcei "Mózg konia, mózg człowieka".

Na podstawie badań naukowych stwierdzono, że u konia dostosowanie się do zmiennego natężenia światła jest bardzo długie. Wyjście z ciemnej stajni , na jasny parkur , czy oświetlony słońcem czworobok - to spory szok dla oczu konia. Dostosowanie się do warunków oświetlenia może trwać 45 min. Po słonecznym padoku koń wchodzący do ciemnej hali ujeżdżalni przyzwyczaja wzrok także przez 45 min. Stąd częsty brak współpracy konia na zawodach. On po prostu niewiele widzi. Biorą wtedy górę bodźce słuchowe i bodźce zapachowe, które ostrzegają go przed niebezpieczeństwem i wywołują niezamierzone zachowania- wyłamania, odmowy współpracy..


 

Światło dzienne jest ważne nie tylko w stajni, ale także na hali krytej ujeżdżalni.

Trening z widokiem otoczenia to istotny czynnik w odczulaniu koni na zmieniające się otoczenie na zawodach. Widok otaczającego krajobrazu jest urozmaiceniem nie tylko dla konia, ale także dla amazonek i jeźdźców.

Na razie ośrodek składa się z jednej stajni , hali krytej ijeżdżalni , łącznika w którym znalazły się pomieszczenia socjalne i stanowiska obsługi koni- siodłanie mycie, solarium

Takie samo rozwiązanie świetlika dachowego z wentylacją zastosowano dla stanowisk myjki i solarium dla koni.

Materiały budowlane i technologie użyte w ośrodku jedzieckim.

Stajnia - posadowiona na płycie fundamentowej, która jest jednocześnie podłogą stajni. Jako wykończenie podłóg zastosowano kostkę betonową w korytarzu i beton zatarty na ostro w boksach.

Konstrukcja ścian- słupy stalowe z dwuteowników stalowych ocynkowanych. Pomiedzy słupami pustak ceramiczny gr 38 cm Wienerberger.

Konstrukcja dachu z drewna klejonego z łącznikami stalowymi , ocynkowanymi. Pokrycie stanowią płyty warstwowe gr 10 cm z wypełnieniem pianą PIR.