projekty / Kolekcja projektów indywidualnych na Zimę 2020 / Nowe centrum jeździeckie w pobliżu Wrocławia
Inwestorowi udało się pozyskać wspaniały teren o powierzchni 10 ha. Kształt trapezu z przepływającą na skraju działki rzeczką pozwala wygodnie rozplanować ośrodek jeździecki i teren pod budynek jednrodzinny. Strefy prywatna i publiczna przenikają się , ale nie przeszkadzają sobie wzajemnie. W programie ośrodka dwie stajnie, duża hala ujeżdżalni , mniejsza rozprężalni , kryta karuzela , kryty lonżownik, wiata z grilem i place ćwiczebne w terenie. Sporo jest miejsca na zielone padoki , a nawet tor do galopu i sadzawkę do pławienia koni.

Zbliża się realizacja. Szukamy najtańszej hali żeby zacząć. Jak zwykle potem się "zobaczy". Z ofert na rynku wybieramy halę ujeżdżalni Borgi. Oferenci proponują lekko przystosowaną halę przemysłową, z malutkimi oknami i pojedynczą blachę trapezową na ściany i dach.
Z realizacji hali ujeżdżalni w Wólce Kątnej wiem, że pojedyncza blacha dachu w hali ujeżdżalni nie sprawdza się w naszym klimacie. Konie , zawodnicy , polewanie podłoża, wysiłek - to dużo wody. W listopadzie przy temperaturach bliskich zera- w dzień +5, w nocy -3 st C woda skrapla się na pokryciu blaszanym dachu i spływa w postaci skropliny . Efekt jest jakby dach przeciekał .To niewiarygodne jak dużo wody wyparowuje z oddechu i potu. Wkrótce na wszystkich łączeniach lakierowanej blachy i elementów konstrukcji pojawiają się wykwity rdzy.
Hala z pojedynczej blachy na ścianach i suficie nie chroni przed gorącem i zimnem i trzeba się liczyć z zamarzaniem podłoża w zimie - co wyklucza treningi .
Drugim efektem pojedynczej blachy są niesamowite efekty dźwiękowe. Deszcz i wiatr wywołują wewnątrz straszny hałas, który może uniemożliwić trening.
Rozwiązaniem jest ściana i dach z ociepleniem Mogą to być płyty warstwowe lub ocieplnie warstwą wełny mineralnej.
Niemniej ważna jest wentylacja. Proponowane świetliki kolebkowe w kalenicy z otwieranymi niektórymi sekcjami nieskutecznie wentylują halę. Konieczny jest ruch powietrza - najlepiej nawiewy na poziomie podłoża ujeżdżalni. Skutecznym rozwiązaniem wywiewania są świetliki oborowe, posiadające stałą szczelinę wentylacyjną w swojej konstrukcji. Świetlik oborowy szerokośći 3m został zastosowany w realizacji stajni na Pomorzu. Stosując to rozwiązanie unikamy widoku rzędu kominów wentylacyjnych na dachu, a przy okazji mamy dużo lepsze oświetlenie światłem dziennym.
Oświetlenie światłem dziennym:
Jak pisałem w artykule Stajnie i ośrodki jeździeckie projektowane z myślą o Koniu , konie są zwierzętami dziennymi i w takim świetle czują się najlepiej. Jak u wszystkich ssaków (tak jak u człowieka) słońce i dobre oświetlenie wyzwalją produkcje endorfin- hormonu szczęścia i dobrego nastroju.
Nie zabierajmy światła dziennego naszym koniom.
Światło sztuczne nie wyzwala takich reakcji. Oświetlenie sztuczne powoduje powstanie wielu cieni i bardzo częstą reakcję paniki u koni.
Tutaj pokazuje oświetlenie dzienne w hali z propozycji Borgi - małe okna pod sufitem- trudno otworzyć, trudno umyć , nie można wyjrzeć, nie ma kontaktu z otaczającą przyrodą i otoczeniem ośrodka jeździeckiego:
i moją propozyje - duże okna i świetliki w takiej samej hali. Okna nadają konstrukcji hali lekkości. Światło dzienne pozwala prowadzić treningi do zachodu słońca , nawet w deszczowe, pochmurne dni. Koń ma mniejsze opory przy wchodzeniu do takiej pełnej światła hali, okna pozwalaja mu kontrolować otoczenie. A spokojniejszy koń lepiej współpracuje z amazonką i jeźdźcem.