projekty / Stajnie, ośrodki jeździeckie / ośrodki jeździeckie / Ośrodek Jeździecki na Pomorzu

Stajnia Cocos Team Stramnica

Początek to stajnia na 16 koni. Wewnątrz siodlarnia, paszarnia i szatnia z toaletą i prysznicem. Projekt budowlany, który uzyskał pozwolenie na budowę obejmował tylko stajnie z niezbędną infrastrukturą drogową , biologiczną oczyszczalnią ścieków i płytą na nawóz. Ale rozpoczęliśmy od zaprojektowania całego ośrodka obejmującego krytą ujeżdząlnie , kryty lonżownik , krytą karuzelę , stajnie dla kucyków, padoki , pastwiska  i jeziorko do pławienia koni. Tak, aby w przyszłości te wszystkie elementy ośrodka były logicznie i funkcjonalnie rozplanowane. Zawsze warto mieć perspektywę na przyszłość, w której różne funkcje nie przeszkadzają sobie wzajemnie.

Zdjęcia autorstwa Inwestorki dokumentują kolejne etapy budowy i obecny jej stan (listopad 2018). Wspaniale prezentuje się świetlik nad całym korytarzem. Zapewnia światło dzienne i doskonałą wentylację grawitacyjną. Jest to tak zwany świetlik oborowy- przy świetliku w kształcie kolebki wykonanej z pół przezroczystego wielokomorowego szkła organicznego, znajduje się szczelina powietrzna osłonięta blaszaną attyką.

Schemat poniżej pokazuje rolę świetlika oborowego zastosowanego w stajni . Rozwiązanie zapewnia dużo dziennego światła i doskonałą wentylacje grawitacyjną , nie powodując szkodliwych przeciągów.

Stajnię ukończono i uzyskano pozwolenie na użytkowanie w kwietniu 2022.

Strona stajni https://www.facebook.com/stramnicacocosteam

 

 

W realizacji wygląda to tak:

 

Rozwiązanie nie posiada regulacji , ale skutecznie wentyluje stajnie. W zimie nie zamarzanie poideł zostało zapewnione dzięki krążącej w obiegu zamkniętym lekko podgrzewanej wodzie- według schematu: