projekty / Stajnie, ośrodki jeździeckie / Stajnie i lonżowniki / roundpen, maneż , lonżownik

W ośrodkach jeździeckich koniecznie powinien znaleźć się kryty lonżownik. Doskonale nadaje się do układania młodych koni i jeźdźców. Inspiracją w konstrukcjach lonżowników projektowanych w naszej Pracowni jest kryty lonżownik w Stadninie Krasne. Powstał koło 1870 roku i do tej pory, doskonale zdaje egzamin. Lonżownik w szkołach naturanego układania koni ,  jest podstawowym terenem pracy z końmi. Doskonale zostało to wykorzystane przez Darię Galant w w jej szkoleniu koni Holy Equus.Z amerykańka lonżownik nazywa się roundpen i ma 18 m średnicy. Na zdjęciach kryty roundpen ze Stajni Artystycznej Olchowe Łąki, lonżownik z Krasnego, kryty roundpen ze Stanicy Kresowej w  Poczopku i  z ośrodka jeździeckiego w Bobrownikach. Poza krytym lonzownikiem w Krasnem , wszystkie roundpeny zbudowane według projektu Pracowni Architektonicznej Jacka Kluszewskiego .

 

Roundpen jest niezwykle pomocny przy zajeżdżaniu i treninu młodych koni. Przydaje się także w codziennej pracy z końmi dojrzałymi . Efekty porozumienia z koniem , podniesienie bezpieczeństwa jeździectwa jest dzięki takim treningom niezwykłe. O metodach możecie więcej dowiedzieć się przede wszystkim na stronie twórcy i propagatora metody Monty Robertsa , jak i na na portalu JNBT .

Stosowanie metody są dostępne zarówno dla profesjonalistów jak i uważnie słuchających koni amatorów.

Na poniższych zdjęciachzdjęcia z imprezy Myśląc o koniu 2015 w Karpaczu gdzie trójka trenerów  Guy Robertson z Wielkiej Brytanii, Mary Kitzmiller ze Stanów Zjednoczonych i Maciej Czinczol  z Polski przez 3 dni zajeżdżała  dwu i pół letnie  surowe klacze . Trening prowadzony  metodami naturalnymi przyniósł wspaniałe efekty. Guy na pokazie trzeciego dnia galopował wokół areny najpierw na samym kantarze a w końcu bez kantara!

Powyżej pierwsze wsiadanie - Guy Robertson na Considering the Horse 2015  pierwszego dnia imprezy.

Powyżej Mary Kitzmiller ze Stanów Zjednoczonch  przeprowadza klacz przez straszną (dla koni) bramkę z balonami.

i galop Gaya Robertsona na finale swojego pokazu po trzech dniach treningu surowego konia, metodami naturalnymi.

Maciej Czinczol udowodnił że metody naturalne można z powodzeniem stosować w jeździectwie klasycznym.

Miłośnikom konstrukcji stalowych polecam lonżowniki wykonywane w firmie Rol-Stal !