projekty / Dwory i dworki / Dwór ze słomy i gliny

Budynek mieszkalny parterowy, niepodpiwniczony zaprojektowano w technologii budynku o konstrukcji drewnianej, ocieplonego kostkami słomy żytniej prasowanej grubości 40 cm w otulinie z zaprawą glinianą. Tynki zewnętrzne wapienne. Dom jest kryty gontem drewnianym . Technologia ocieplania kostką słomy pozwala uzyskać wyniki zapotrzebowania na energię w standardzie NF 15.

Inspiracją architektoniczną był dwór architektów królewskich Jana  i  Jakuba Fontanów w Brześcach z 1786 roku. Poza klasyczną formą i osiowemu założeniu wnętrza dworu, budynek zostanie wyposażony w nowoczesne instalacje takie jak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i pompa ciepła powietrze woda. Tynki gliniane wewnątrz budynku , ściany paroprzepuszczalne- tworzą idealną atmosferę do życia . Glina użyta w tynkach ma tę właściwość, że zabiera z otoczenia wilgotność powyżej 60% a oddaje jeśli wilgotność spada poniżej 40%- dzięki czemu tworzy w budynku idealne dla człowieka warunki wilgotnościowe. Warstwa 5 cm tynku jest też idealnym akumulatorem ciepła - stabilizuje temperaturę wnętrza , tak że długo się nagrzewa , a potem długo stygnie. To tutaj mamy do czynienia z wrażeniem że w upalne lato we wnętrzu budynku panuje długo chłód bez konieczności używania klimatyzacji , a w mroźną zimę budynek bardzo długo utrzymuje ciepło.

Zestawienie gliny i słomy daje we wnętrzu wrażenie idealnego odcięcia od hałasów z zewnątrz. Przy tym wnętrze otoczone takimi ścianami  jest idealne dla słuchania muzyki klasycznej. 

Powierzchnia użytkowa około 190 m2. Planowane zakończenie inwestycji lato 2022.