projekty / Dwory i dworki / Dwór ze słomy i gliny

 

Dwór w zimowej szacie

 

Budynek mieszkalny parterowy, niepodpiwniczony zaprojektowano w technologii budynku o konstrukcji drewnianej, ocieplonego kostkami słomy żytniej prasowanej grubości 40 cm w otulinie z zaprawy glinianej. Tynki zewnętrzne wapienne. Dom jest kryty gontem drewnianym . Technologia ocieplania kostką słomy pozwala uzyskać wyniki zapotrzebowania na energię w standardzie NF 15.

Inspiracją architektoniczną był dwór architektów królewskich Jana  i  Jakuba Fontanów w Brześcach z 1786 roku. Poza klasyczną formą i osiowemu założeniu wnętrza dworu, budynek zostanie wyposażony w nowoczesne instalacje takie jak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i pompa ciepła powietrze woda.

Ze słomy i gliny

Tynki gliniane wewnątrz budynku , ściany paroprzepuszczalne- tworzą idealną atmosferę do życia . Glina użyta w tynkach ma tę właściwość, że zabiera z otoczenia wilgotność powyżej 60% a oddaje jeśli wilgotność spada poniżej 40%- dzięki czemu tworzy w budynku idealne dla człowieka warunki wilgotnościowe. Warstwa 5 cm tynku jest też idealnym akumulatorem ciepła - stabilizuje temperaturę wnętrza , tak że długo się nagrzewa , a potem długo stygnie. To tutaj mamy do czynienia z wrażeniem że w upalne lato we wnętrzu budynku panuje długo chłód bez konieczności używania klimatyzacji , a w mroźną zimę budynek bardzo długo utrzymuje ciepło.

Zestawienie gliny i słomy daje we wnętrzu wrażenie idealnego odcięcia od hałasów z zewnątrz. Przy tym wnętrze otoczone takimi ścianami  jest idealne dla słuchania muzyki klasycznej. 

Powierzchnia użytkowa 190 m2. Planowane zakończenie inwestycji lato 2023.

Projekt i realizacja projektu wnętrza

projekt_wnetrza_dworu

 

murowanie łuku eliptycznego

Jak powstawał dwór ze słomy i gliny?

konstrukcja drewniana budynku strawbale

Zacznijmy od głównej idei- izolacji cieplnej obwiedniowej budynku. Zasada ta została zrealizowana poprzez ocieplenie kostką słomy ścian zewnętrznych , podłóg i stropu nad parterem budynku

izolacja cieplna obwiedniowa

Budynek w całości stoi na słupkach betonowych, tak że spód budynku jest tak samo wentylowany jak ściany zewnętrzne i strop.

fundamenty słomiaka

Tu zdjęcie z realizacji- na wylanych betonowych ławach powstają szalunki słupków podtrzymujących cała konstrukcje budynku.

Konstrukcja słupowo ryglowa słomiaka

Konstrukcja drewniana słupowo ryglowa , posadowiona na słupkach betonowych fundamentów. Widoczne wsporniki pod kostki słomy ściany zewnętrznej.

Początek układania kostek słomy w ścianie zewnętrznej

Początek układania kostek słomy w ścianie zewnętrznej

słomowanie ściany zewnętrznej

A tu już kostki słomy tworzące ścianę zewnętrzną.

Ocieplenie podłogi

Na zdjęciu widoczne przestrzenie pomiędzy legarami podłogi, które zostały wypełnione także kostkami słomy , otoczonymi gliną.

strop budynku strawbale

Takie same przestrzenie na ocieplenie kostkami słomy zostały pozostawione między belkami stropu.

Ocieplony strop kostkami słomy

Na zdjęciu widoczny styk ściany zewnętrznej ze stropem ocieplonym kostkami słomy.

ściany zewnetrzne z kostek słomy

A tu kostki słomy ułożone w ścianach zewnętrznych i prawie skończone obijanie dachu gonttem osikowym

Tynki wapienne na kostkach słomy

Tynkowanie ścian zewnętrznyc tynkiem wapiennym.

cokół kamienny

Prace wykończeniowe zewnętrza budynku. Na zdjęciu cokół kamienny murowany z zachowaniem szczeliny wentylacyjnej. Wentylacja spodu budynku zostaje w ten sposób zachowana