Nowoczesny dom ocieplony słomą po 9 latach eksploatacji

W 2009 roku oglądałem niedaleko Wiednia, w Boeheimkirchen, otwarty we wrześniu 2005 roku nowoczesny budynek pasywny,  ocieplony kostką słomy , w technologii  straw-bale. Austyjacy nazwali go S-House. Opisałem go szczegółowo w artykule "Projekty domów nowoczesnych - S-House: budynek pasywny ze słomy". Teraz sprawdzam jak się trzyma po 9 latach eksploatacji.

Przy budowie w tej technologii duże wątpliwości budzi zawsze trwałość ocieplenia słomianego. Czy nie zgnije, nie porośnie, czy nie zjedzą go gryzonie. W S-haus przyjęto rozwiązanie w którym zarówno podłoga jak i ocieplenie górnego stropu ma dobrą wentylację powietrzną.

Dach prawie płaski , pogrążony jest uniesiony nad bryła budynku. A strop parteru jest uniesiony nad ziemią na słupkach betonowych, tak jak pokazuje to zdjęcie poniżej.

Sprawdzałem zaglądając pod spód, czy jest ono naruszone przez gryzonie- nic na to nie wskazywało. Nie ma śladów działalności myszy, pleśni ani  grzybów. Wszystko wygląda tak samo jak w dniu przekazania do eksploatacji. Budynek jest budynkiem doświadczalnym, na którym prowadzi się badania materiałów i energochłonności budynku. Konstrukcja główna budynku jest wykonana z drewna klejonego. Pomiędzy belkami i słupami zostały upchane kostki prasowanej słomy . słoma została otynkowana 5 cm zaprawa gliniana . Do takiej ściany dokręcono listwy drewniane, a do nich przymocowano na wkręty ze spiekanego proszku drzewnego , zewnętrzny szalunek z niegładzonych desek świerkowych. Te niespotykane wkręty trzymają się dobrze. Ciekawe jak będą wyglądały za lat 20. Reasumując rozwiązania zastosowane w S-haus sprawdziły się i warto je stosować budując w technologii straw bale. Słoma w ociepleniu jest dobrze zabezpieczona i doskonale spełnia swoją rolę. Publikowane na stronie S-haus wyniki badań potwierdzają teoretyczne założenia i obliczenia energochłonności budynku.

 

Wokół budynku doświadczalnego trwa budowa następnych budynków w podobnej technologii. Na zdjęciach poniżej powstające nowe budynki , osłonięte przed opadami. Zachowano zasadę uniesienia budynku nad ziemią na słupach betonowych.

architekt Jacek Kluszewski 29 kwietnia 2014