Uzyskały pozwolenie na użytkowanie w 2013 roku

W artykule przedstawiam projektowane przeze mnie budynki, które uzyskały w tym roku pozwolenie na użytkowanie.Są wśród nich : willa w Podkowie Leśnej, energooszczędny bliźniak mieszkalny z budynkiem usługowym w jednej bryle i energooszczędny dom jednorodzinny. Wszystkie te domy były projektowane i wybudowane w standardzie NF 40.

Willa w Podkowie Leśnej budowała sę przez 5 lat , w tym projektowanie uzgodnienia z konserwatorami przyrody i zabytków. Najwięcej czasu i pieniędzy pochłonęła wykończeniówka. Budynek zaprojektowany jako energooszczędny. Projektowanie rezydencji i realizacja przyspożyły wielu doświadczeń zarówno na polu projektowania w duchu klasycyzmu jak i powiązaniu współczesnych rozwiązań instalacyjnych z tradycyjną bryłą. Wizualizacje i omówienie projektowania i zagadnień związanych z energooszczędnością jaka charakteryzuje się ta rezydencja , można znaleźć w częśći Galeriaarchitekt Warszawa

Przejeżdżając po obrzeżach Ożarowa Mazowieckiego , spotkałem zakończona realizację budynku bliźniaczego z częścią usługową . Budynek powstał na bardzo wąskiej działce, ale dzięki zastosowanemu rozwiązaniu funkcjonalnemu, nie robi wrażenia stłoczonego. Budynek został zrealizowany według indywidualnego projektu , z wieloma rozwiązaniami oszczedzającymi energię , potrzebna do eksploatacji budynku i komfortu zycia mieszkańców:

I tak zostały zastosowane indywidualne rozwiazania minimalizujace mostki cieplne przy podłodze na gruncie, nadprożach otworów zewnętrznych i gzymsach. Rozwiązania zastosowano na podstawie doświadczeń austryjackich zaobserwowanych na budowie pasywnego osiedla domów wielorodzinnych w Insbrucku. Dla budynku zaprojektowano także instalacje gruntowego wymiennika ciepła i  wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła- co jak widć poniżej skutkuje minimalna ilością kominów na dachu.

doświadczony architekt

projekt indywidualny

Trzecim budynkiem który powstał według mojego projektu i uzyskał pozwolenie na użytkowanie w roku 2013 jest budynek jednorodzinny pod Puszczą Kampinoską. Stanowi on ciekawe powiązanie architektury wspólczesnej z delikatnymi  detalami architektury klasycznej. W koncepcji namawiałem inwestorów do rozwiązań bardziej awangardowych , które można obejrzeć w albumie Pod Puszczą Kampinoską.

Dzięki ścisłemu współdziałaniu z inwestorami i nadzorom autorskim udało sie wprowadzić w życie ideę domu równoważącemu ekonomiczny efekt utzymania budynku i poniesionych kosztów realizacji. W budynku znalazły zastosowanie rozwiazania minimalizujące mostki cieplne przy podłogach na gruncie, montażu okien i drzwi w warstwie ocieplenia, wysuniętego gzymsu dachowego , docieplenia ścian i stropodachu.