projekty / Projektowanie basenów / Basen na strychu

Na zewnątrz nic nie wskazuje na to co ukrywa wnętrze. Klasycyzująca architektura elewacji domu w warszawskiej eleganckiej dzielnicy willowej, skrywa zręcznie basen, do prawdziwego pływania. Miska basenowa ma wymiary 2m szerokości na 15m długości. Pomysł na takie rozwiązanie zrodził się w związku z bardzo wyśrubowanymi warunkami wynikającymi z miejscowego planu zagospodarowania, wysoką wodą gruntową, niewielką działką, która była do dyspozycji  i zamiłowaniem do codziennego pływania inwestora. Zadanie było bardzo trudne, z karkołomną konstrukcją budynku i bardzo nowoczesnymi rozwiązaniami instalacyjnymi.

W budynku zrealizowano zminimalizowano zapotrzebowanie na ciepło poprzez zastosowanie :

  • okien i drzwi o oporze cieplnym poniżej U=0,85 W/m2xK
  • ściany z gazobetonu Ytong gr 24 cm ocieplone 25 cm TERMONIUM PLUS fasada
  • wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła i  - dwa oddzielne układy dla domu i dla pomieszczenia basenu.
  • gruntowy wymiennik ciepła
  • 6 kolektorów słonecznych
  • zastosowanie jako głównego źródła ciepła dwóch kotłów gazowych kondensacyjnych,  pracujących w kaskadzie

Dane  inwestycji:

Powierzchnia działki 470 m 

Powierzchnia użytkowa budynku 290 m2 w tym pomieszczenie basenu 120 m2

W projekcie tym Pracownia Architektoniczna Jacka Kluszewskiego wystąpiła jako projektant i inwestor zastępczy dla całej inwestycji. Pozwolenie na budowę uzyskano w styczniu 2008 roku, a pozwolenie na użytkowanie 6 listopada 2013.

Wykonawcą robót budowlanych i instalacyjnych wody, kanalizacji , układu ogrzewania z kolektorami słonecznymi i kotłów gazowych była firma Margo . Instalacje elektryczne rozłożył  Dormax Kamil Marczak. Technikę basenową zrealizowała Firma BASPOL. Projekt i realizację dekoracji malarskiej basenu zawdzięczamy artyście malarzowi Adamowi Gadzinowskiemu.