projekty / Stajnie, ośrodki jeździeckie / ośrodki jeździeckie / Ośrodek Jeździecki Wólka Kątna

No i najwyższy czas, kiedy jest już pozwolenie na budowę stajni, hali i budynku socjalnego zdradzić szczegóły, na razie projektu. Zespół ma powstać we wsi Wólka Kątna , 34 kilometry od centrum Lublina, przy trasie Warszawa Lublin- zjazd z trasy szybkiego ruchu w Markuszowie. Inwestycja jest nastawiona na trening sportowy w dyscyplinie ujeżdżenia i skoków przez przeszkody. W programie ośrodka znalazły się:

 1. hala ujeżdżalni krytej z pełnym czworobokiem- wymiary w świetle band 22 m x 60m,
 2. stajnia dla 27 koni z myjnią , solarium, stanowiskiem dla podkuwacza i weterynarza.
 3. budynek socjalny w łączniku między halą ujeżdżalni i stajnią- z szatniami zawodniczymi, toaletami , siodlarniami i pokojem obserwacji hali ujeżdżeniowej.
 4. kryty lonżownik o średnicy 18 m
 5. kryta karuzelą dla koni.
 6. garaż na maszyny rolnicze
 7. stodoła
 8. hotelik dla zawodników z dużą salą klubową i kuchnią

 9. magazyn przeszkód skokowych
 10. płyta gnojna
 11. rozprężalnia
 12. padok
 13. małe padoki przy stajni
 14. pastwiska
 15. czworobok zewnętrzny ujeżdżeniowy stanowiący główny plac w kompozycji urbanistycznej Ośrodka Jeździeckiego Wólka Kątna
 16. parkur zewnętrzny o wymiarach 30 m  x 70 m

Powierzchnia 3 ha pozwoli na trzymanie koni na pastwiskach. Ośrodek będzie prowadzony przez wielokrotną medalistkę w Mistrzostwach Polski w ujeżdżeniu, uczestniczkę Mistrzostw Europy w Windsorze, trenerkę wielu wybitnych zawodniczek w ujeżdżeniu.

Budynek hali został zaprojektowany w konstrukcji ram z drewna klejonego o rozpiętości  24 m. Budynek stajni jest także halą jednoprzestrzenną o wymiarach 11,50 x 55 m, ze ścianami zewnętrznymi murowanymi z cegły ceramicznej pełnej, z niewidoczną konstrukcją żelbetową słupowo ryglową wewnątrz. Konstrukcję przekrycia stanowią  belki z drewna klejonego przypominające swoim wygięciem olbrzymie bumerangi. Takie jednoprzestrzenne rozwiązanie pozwala na różnorodne aranżacje wnętrza, nieskrępowane podporami konstrukcji.W projekcie budynku stajni powiązano ideę stajni angielskiej z tradycyjną stajnią stadninową z korytarzem po środku i boksami po bokach. W ścianach zewnętrznych część boksów będzie posiadać prócz dużego okna doświetlającego, także drzwi prowadzące na osobiste padoki zewnętrzne.

W tym roku ruszyła budowa Ośrodka Jeździeckiego w Wólce Kątnej. Budynek hali krytej ujeżdżalni został zmieniony na halę o konstrucji stalowej , w wykonaniu Borga. Postępy na budowie można śledzić tutaj: Budowa krytej ujeżdżalni w Wólce Kątnej