projekty / Dwory i dworki / Dwór w Długosiodle

To jeden z niewielu zrealizowanych projektów, który architektonicznie, urbanistycznie i kulturowo jest Polskim Dworem. Od drogi dojazdowej widać go z dalekiej, trzystu metrowej perspektywy. Aleja wjazdowa osiowo wytyczona od bramy do ganku doprowadza do okragłego podjazdu - klombu . Dziedziniec wjazdowy flankowany jest budynkami gospodarczymi- stajnią i garażem. Elewacja wejściowa jest elewacją południową i w słoneczne dni prezentuje się imponująco. No i to cudowne bocianie gniazdow pobliżu bramy- robi ogromne wrażenie, bo od wielu pokoleń bocianów, jest nadbudowywane każdej wiosny. 

W tym wypadku historyczna forma naśladująca dwory XIX wieczne doskonale pasuje do płaskiego mazowieckiego krajobrazu. Dwór jest własnością Darii Galant – powieściopisarki i reżysera , która pokochała konie i jeździectwo naturalne. Otwartość właścicielki i jej chęć podzielenia się swoimi umiejetnościami , sprawił że dwór jak drzewiej bywało z dworami,  jest ośrodkiem kulturalnym dla okolicy.O częci kulturalnej można przeczytać na stronie https://www.facebook.com/dlugosiodlofolwark

Mimo historycznej formy , zastosowano z powodzeniem nowoczesne rozwiązania budynku energooszczędnego- wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, gruntowy wymiennik ciepła. Ogrzewanie realizowane jest przy pomocy pieca na drewno i olej opałowy. Ściany zewnętrzne zaprojektowano i wykonano jako jednolite z pustaka ceramicznego Porotherm grubości 50 cm. Jednolite ściany mają dużą pojemność i bezwładność cieplna i wilgotnościową, co stabilizuje atmosferę wewnątrz budynku.Więcej o dworach energooszczędnych jakie powstały w Pracowni Architektonicznej Jacka Kluszewskiego w dziale Artykuły.

Bardzo udana realizacja bazująca na klasycznym układzie urbanistyki według wytycznych z XVII wieku.