Budowa domu pasywnego na trzy sposoby - według projektów indywidualnych

 

W 2011 ruszyły trzy budowy domów pasywnych według projektów indywidualnych powstałych w Pracowni Architektonicznej Jacka Kluszewskiego. Domy zaprojektowano w trzech zupełnie odmiennych stylistykach architektonicznych, to co je łączy to niskie zapotrzebowanie na energie cieplną , przy zachowaniu pełnego komfortu mieszkania.

 

Na początku chciałbym przedstawić rozbudowę i termo modernizacje domu- kostki.

Dom jest domem jednorodzinnym, który pozostaje w rękach jednej rodziny od jego powstania. Zbudował go dziadek obecnego inwestora. Wnuk się w nim wychował i postanowił go dostosować do współczesnych potrzeb. Jest użytkownikiem domów indywidualnych od urodzenia i przekonał się że dla mieszkańca takiego domu niezwykle istotne są koszty utrzymania. Zainteresowała go z tych względów idea domu pasywnego. Ilustracje pokazują stan przed przebudową, wizualizacje projektu rozbudowy i efekt końcowy.

 

O tym że warto taki dom przebudowywać zadecydowały... wysokości pomieszczeń i dobra izolacja pozioma. Przy remontach i rozbudowach budynków przedwojennych czynnikiem decydującym o opłacalności inwestycji, może być brak izolacji poziomych i wieńców. O ile stolarka, instalacje docieplenia są na pewno do wymiany- o tyle rzadko kto spodziewa się bardzo wysokich kosztów osuszenia piwnic i wykonania izolacji przeciw wilgociowych poziomych i pionowych. Domy kostki z lat 1960-1990 mają zwykle takie izolacje, ale wysokości pomieszczeń nie przekraczają 250 cm. Jest to wysokość dopuszczona normami ale niezwykle szkodliwa do mieszkania. Dlatego odradzam modernizacje takich domów, bo standardy zdrowotne mimo zainwestowania w remont nie polepszają się. W tym projekcie inwestor zmagający się w swoim obecnym domu ogrzewanym płytą Legalett, z ogromnymi kosztami ogrzewania (przy -20 stopniach C na zewnątrz, koszt ogrzewania 100 zł na dobę)postawił mi zadanie aby po rozbudowie budynek spełniał normy budynku pasywnego. Po trzech przymiarkach z doborem materiałów i rozwiązań energetycznych jest rewelacyjny wynik - czyli 13,56kWh/(m2*rok). Ogrzewanie brane pod uwagę w tej chwili to piec gazowy + kominek+ kolektory słoneczne. Policzone jest z rekuperacją i GWC.  Okna od strony południowej absorbujące ciepło, ale nie oddające ciepła.
Dom pasywny zaczyna się od zapotrzebowania 15kWh/(m2 x rok). Z naszym rozwiązaniem , można więc startować do certyfikatu domu pasywnego wydawanego przez Passivhause Instytut w Darmstadt. Docieplenia wyszły tak jak się spodziewałem- 25 cm styropianu na ścianach, 30 cm wełny na stropie. Ściana z proponowanego na początku Ytonga 48 cm , obliczeniowo wymagała docieplenia 10 cm styropianem, w związku z tym zaprojektowałem ścianę nowej części z Ytonga 24 cm + ocieplenie.
W Józefowie został zrealizowany według mojego projektu, budynek ze ścianą zewnętrzną z Ytonga 48 i muszę przyznać, że jakość wymiarowa tych bloczków mocno odstaje od Ytonga 24 czy 36 cm . Chyba Ytong technologicznie nie przemyślał wykonania bloczków 48 cm.

 

W październiku 2013 rozpoczął się montaż elewacji kamiennej z piaskowca. 17 października wygladało to tak:

A tu montaż płyt kamiennych na ociepleniu grubości 20 cm. Wymaga to zastosowania kotew wspornikowych ze stali kwasoodpornej, wklejonych w ścianę konstrukcyjną.

a 25 kwietnia 2014 już tak:

W lipcu 2012 ruszyła

budowa dworu o konstrukcji drewnianej ryglowej, ocieplonej kostkami prasowanej słomy, tynkowanej gliną- czyli technologii znanej w Europie sraw bale.

 

 

Z obliczeń na zapotrzebowanie ciepła dla tego budynku wynika że będzie to budynek pasywny! W tym projekcie powiążemy więc idee polskiego dworu z domem ekologicznym i pasywnym.

Dużo prościej niż w technologiach tradycyjnych można uzyskać szczelność budynku, przy niezwykle ciepłej ścianie. Oblepianie kostek słomy gliną po ich wbudowaniu w ścianach, podłogach i sufitach powoduje że uzyskujemy szczelność pomieszczeń na poziomie wymaganych n50 ≤ 0,6. Oczywiście taki wynik na zapotrzebowanie ciepła nie wynika tylko z zastosowania kostki słomy prasowanej oblepionej gliną , ale z zastosowania okien i drzwi przeznaczonych do budynków pasywnych , wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i  gruntowego wymiennika ciepła.

Obliczeniowo kostka sprasowanej słomy żytniej gr 40 cm otynkowana po obu stronach warstwą gliny po 5 cm posiada opór cieplny R=0,12 W/m2x K. Obrazowo odpowiada to pod względem oporu cieplnego warstwie 30 cm płyty styropianu EPS 80-036 Fasada.

Poniżej rzut budynku- dwór z czterema alkierzami. W rzucie została zaadaptowana idea sieni na osi wejścia, która tworzy podstawowy kręgosłup komunikacyjny obiektu.

 

Doświadczenia z posadawiania domów drewnianych na kamieniach, dzięki czemu spód budynku jest dobrze wentylowany, znalazły zastosowanie w tym projekcie. Ściana zewnętrzna, podłoga i strop są doskonale wentylowane.

 

Powyżej wizualizacja konstrukcji narożnika ściany.

a tu słupki i ławy w praktyce.

 

 

 

zeSłomyiGliny

 

 

Dom wisi nad ziemią wsparty słupkami . Dzięki temu pod domem mamy szczelinę wentylacyjną , nie pozwalającą zamoknąć warstwom słomy w podłodze.

 

I trzecia budowa to:

budowa współczesnego pod względem wyglądu, wyposażenia i funkcji pasywnego budynku mieszkalnego  jednorodzinnego, w technologii murowanej.

która zaczęła się od września 2012 roku w Grodzisku Mazowieckim. Ostatnie zdjęcia pochodzą z 10 lipca 2015. Budynek uzyskał pozwolenie na uzytkowanie we wrzesniu 2014 roku.

Ściany fundamentowe na razie tak jak dawniej z bloczka betonowego

Różnica jest widoczna powyżej- budynek unosi się 25 cm nad chudziakiem, pozostawiono szczelinę dla położenia warstwy styropianu gr 25 cm. To rewolucyjne rozwiązanie zmniejsza ucieczkę ciepła w zimie o 20%. Schemat rozwiązania poniżej.

Ściany z pustaka ceramicznego Porotherm 25 DRYFIX klejonego zaprawą (pianą)  Porotherm DRYFIX

 


 

 

 

 

A poniżej zdjęcie budowy domu pasywnego z 1 sierpnia 2013. Widać obsadzone w warstwie ocieplenia drzwi balkonowe, wysokości 280 cm i szerokości 600 cm. Waga takiego okna ze szkleniem trój szybowym to prawie 800 kg.

 

 

A tu zamontowana w 2014 centrala rekuperacyjna . 24 stycznia budynek był badany kamerą termowizyjną- wyniki badań publikuję w artykule Badania termowizyjne budynku pasywnego.

dom pasywny wykończony

Budynek pasywny powstał według projektu indywidualnego. Tu widok od ogrodu